Зеленський поки не ухвалив остаточного рішення про участь у саміті НАТО – віцепрем'єрка Стефанішина

Поки невідомо, чи поїде Зеленський на саміт НАТО у Вільнюс, сказала Стефанішина
Фото: EPA
Президент України Володимир Зеленський іще думає, чи їхати йому на саміт НАТО, який має відбутися 1112 липня у Вільнюсі. Про це в інтерв'ю "Європейській правді", яке вийшло 9 липня, розповіла віцепрем'єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина.

"Ще не прийнято ніяких остаточних рішень [про візит президента]. Ми до кінця не розуміємо формату всіх зустрічей у Вільнюсі, але й до кінця не розуміємо рішень, які будуть фізично покладені на стіл. Тобто моделюємо ситуацію: Вільнюс, відбувається засідання ради України – НАТО, виступ президента на саміті. На столі перед лідерами лежать фінальні документи, які пропонують ухвалити з результатами саміту. От ми зараз не знаємо, що буде в цих документах", – заявила вона.

За її словами, від фінальних документів залежатиме, чи поїде президент на саміт.

"Увесь цей тиждень і попередні місяці ми провели в комунікації із союзниками. Президент здійснив низку візитів особисто. Він поїхав у Туреччину вести відповідні перемовини. І його роль, я думаю, буде визначальна й у рішеннях, які можуть бути ухвалені щодо Швеції. Це дуже важливо. Тому що ми думаємо не тільки про себе, а й за друзів, скажімо так. І тривають перемовини, які веде [глава Офісу президента Андрій] Єрмак по гарантіях безпеки. Триває робота по фінальних документах. Ніяких рішень іще не ухвалено", – сказала віцепрем'єрка.

Керівник ГУР Міноборони України Кирило Буданов вважає, що на саміті НАТО "очікування українського суспільства не виправдаються". Він зазначав, що бачив чернетки виступів учасників саміту.

Водночас глава МЗС України Дмитро Кулеба заявив 8 липня, що кілька важливих рішень уже погоджено, і за підсумками саміту "наш шлях до Альянсу точно стане коротшим".

Контекст:

Україна активізувала співпрацю з НАТО у 2014 році на тлі окупації Криму Росією і збройного конфлікту на Донбасі. Курс на вступ в Альянс зафіксовано у Конституції України.

У 2018 році НАТО визнав за Україною статус країни-аспіранта – кандидата на членство в Альянсі, 2020-го Україна набула статусу партнера розширених можливостей.

14 червня 2021 року в Брюсселі відбувся саміт НАТО, у підсумковому комюніке якого зазначали, що Альянс підтримує вступ України в НАТО.

30 вересня 2022 року – після того, як президент РФ Володимир Путін оголосив про анексію окупованої території України, – президент України Володимир Зеленський повідомив, що Україна подає заявку в НАТО за прискореною процедурою.

Генсек Альянсу Єнс Столтенберг 30 листопада заявив, що попередньою умовою для початку переговорів про членство України в НАТО має стати її перемога й у цьому Україні допомагають члени Альянсу.

1 червня 2023 року на полях саміту Європейської політичної спільноти в Молдові Зеленський наголосив на необхідності визначення країнами – членами Альянсу чіткого алгоритму руху України до вступу в НАТО. "Конкретні рішення щодо подальшого руху України до членства та щодо безпеки нашої країни на період до вступу в Альянс – це те, що дасть нам змогу вважати Вільнюський саміт успішним", – сказав президент.

Декларації, у яких підтримують майбутній вступ України в НАТО, станом на 8 липня підписало 23 країни із 31, яка входить у блок.