Зеленський: РФ змушує жителів ОРДЛО брати участь у виборах. Якщо ООН не відреагує на це, оживляти її пізно

Зеленський: ООН має підтримати тих, хто хоче змінити світ на краще
Фото: EPA
ООН повинна відреагувати на масове видавання російських паспортів на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей і участь людей із цими паспортами у виборах до Держдуми РФ. Про це заявив президент України Володимир Зеленський під час виступу на дебатах сесії Генеральної Асамблеї ООН у Нью-Йорку 22 вересня, передає кореспондент видання "ГОРДОН".

"Хочемо оживити ООН – давайте говорити один з одним. Давайте говорити чітко, конкретно, а головне – чесно, відверто. Тоді ми перестанемо називати ООН дебатами. Це не дебати, бо дебати, на мою думку, – це живий діалог. Це активний спір різних сторін. Це можливість поставити прямі, відверті запитання. Наприклад, видача сотням тисяч українців на окупованій території України сотень тисяч паспортів іншої держави – що це, як не доказ міжнародного злочину? Що це, як не доказ безкарності й неповаги до міжнародного права? Більш того, Росія про це сама офіційно заявляє і змушує громадян України брати участь у виборах до російського парламенту. І якщо ООН дієво, потужно на це не відреагує, що це, як не доказ, що оживляти ООН пізно?" – сказав президент.

За його словами, він вірить, що "не пізно".

"ООН має підтримати тих, хто хоче змінити світ на краще", – сказав він.

Контекст:

Вибори до Держдуми тривали із 17-го до 19 вересня, уперше з 1993 року – без спостерігачів ОБСЄ.

За підсумками підрахування 100% голосів російської ЦВК, прохідний бар'єр подолало п'ять партій. Керівна партія "Единая Россия" лідирує з великим відривом від суперників. Крім неї, до російського парламенту проходять Комуністична партія РФ, Ліберально-демократична партія Росії, "Справедливая Россия – За правду" та "Новые люди".

Заступник секретаря генради партії "Единая Россия" Сергій Пермінов заявив, що політсила здобуде конституційну більшість у Держдумі нового скликання. За його словами, це 120 мандатів за списком партії та 198 – за підсумками голосування на одномандатних округах. Другою за розміром, імовірно, буде фракція КПРФ.

Голосування організували й на окупованих територіях України. Центрвиборчком РФ дозволив жителям ОРДЛО голосувати онлайн. Правозахисники повідомляли, що жителів ОРДЛО, які отримали російський паспорт, повезуть у Ростовську область для голосування. Цю інформацію підтвердили.

Голова російської комісії РПЛ із міжнародної співпраці в галузі прав людини Кирило Вишинський сказав, що приблизно 150 тис. жителів ОРДЛО дистанційно проголосували на виборах до Держдуми.

Верховна Рада і МЗС України закликали світ не визнавати незаконних виборів до Держдуми РФ у Криму і за участю жителів Донбасу.

Служба безпеки України за фактом організації та проведення голосування у Криму відкрила кримінальне провадження, Рада національної безпеки і оборони України вирішила ввести санкції проти 53 членів територіальних виборчкомів і 33 кандидатів до Держдуми.

Голосування на окупованих територіях не визнали Євросоюз, США, Польща, Грузія і Туреччина, а також засудила Великобританія. Держдепартамент США заявив, що голосування відбувалося в умовах, які не сприяють вільному та демократичному волевиявленню. Вибори до Держдуми РФ супроводжували залякування і тиск на опозицію і незалежних спостерігачів, підкреслили в ЄС.

22 вересня Верховна Рада України ухвалила постанову №6078 "Про заяву Верховної Ради України щодо нелегітимності виборів депутатів Державної думи Російської Федерації".