Зеленський: Схоже, Путін доручив Фіцо відкрити другий енергетичний фронт проти України

Будь-які рішення у Братиславі чи "накази з Москви" для Фіцо щодо електрики не призведуть до зупинення її імпорту в Україну, зазначив Зеленський
Фото: president.gov.ua

Глава Української держави Володимир Зеленський відреагував в Х на погрози прем'єр-міністра Словаччини Роберта Фіцо зупинити постачання електроенергії в Україну.

"Схоже, [нелегітимний російський президент Володимир] Путін доручив Фіцо відкрити другий енергетичний фронт проти України за рахунок інтересів народу Словаччини. Тільки це можуть означати погрози Фіцо перекрити Україні надзвичайне постачання електрики взимку в умовах російських ударів по наших електростанціях і розподільчій мережі", – написав Зеленський.

Він нагадав, що потреба України в імпорті електрики виникла винятково через окупацію країною-агресором РФ Запорізької АЕС і "цілеспрямоване знищення російськими ракетами й Shahed значної частини української тепло- та гідрогенерації електрики".

"Тепер Фіцо втягує ще й Словаччину в намагання Росії завдати болю українцям, – зазначив Зеленський. – Нагадуємо Фіцо, що, по-перше, підтримка злочинної російської агресії є абсолютно аморальною. По-друге, недалекоглядна політика Фіцо вже залишила народ Словаччини без компенсації за втрату російського транзиту газу, а також може залишити народ Словаччини без щонайменше $200 млн щорічно, які Україна сплачує за імпортовану електрику".

За словами президента, для всіх у Європі та, зокрема, для народу Словаччини "буде вигідніше з усіх поглядів співпрацювати із сусідами та ЄС заради збільшення постачання у Європу енергоресурсів, зокрема газу з Америки й від інших партнерів", і "тільки це може зменшити ціну на енергію для більшості сімей".

Як зазначив Зеленський, частка Словаччини в імпорті електроенергії в Україну становить приблизно 19%.

"Уряд України працює з нашими сусідами в ЄС, щоб зберегти необхідний обсяг постачання електрики. Словаччина є частиною єдиного європейського енергоринку, і Фіцо повинен поважати загальноєвропейські правила", – наголосив президент.

Зеленський запевнив, що "будь-які свавільні рішення у Братиславі чи накази з Москви" для Фіцо щодо електрики не призведуть до зупинення імпорту електрики в Україну, але "точно можуть призвести до розриву чинної влади Словаччини з європейською спільнотою".

Фіцо в опублікованому 27 грудня відеозверненні пригрозив зупинити постачання електроенергії в Україну під час дефіциту в її енергосистемі після російських повітряних атак, якщо Київ припинить транзит російського газу до Центральної Європи (Словаччина – один із найбільших покупців російського газу, які залишилися в ЄС).

За словами Фіцо, унаслідок припинення постачання Євросоюз зіткнеться з додатковими витратами на енергоносії, а Словаччина – із підвищенням цін на газ.

"Кого хвилює якась Словаччина, правда, пане [президенте України Володимире] Зеленський? Але коли вам потрібно щось, щоб не замерзнути взимку, ви кричите", – сказав словацький прем'єр.

Контекст:

Строк дії підписаного 2019 року контракту на транзит російського газу спливає наприкінці 2024 року. Як нагадував Forbes, за його умовами "Газпром" протягом 2020–2024 років має виплатити Україні за транзит понад $7,1 млрд. Україна неодноразово заявляла, що планів продовжувати контракт у неї немає.

27 серпня Зеленський сказав, що Україна готова обговорювати транзит газу своєю територією з іншими компаніями (не російськими), "якщо буде запит від деяких європейських колег".

16 грудня прем'єр-міністр України Денис Шмигаль під час розмови попереджав Фіцо, що не буде транзиту російського газу через українську територію. "Угода України з Росією про транзит газу завершує дію 1 січня 2025 року і не буде продовжена", – зазначав у Telegram Шмигаль. Водночас прем'єр написав, що "за минулий тиждень 30% імпорту електроенергії відбувалося саме зі Словаччини".

22 грудня у Кремлі Фіцо зустрівся з Путіним на тлі відмови України від транзиту російського газу, який отримує, зокрема, Словаччина. Наступного дня Зеленський повідомив, що візит Фіцо до країни-агресора до Путіна вже не дивує. За його словами, "тіньові домовленості з Путіним – це або торгівля державними інтересами, або робота на власну кишеню".

У Словаччині звернулися до Генпрокуратури через візит Фіцо до Путіна.