Зеленський: Україна підтримує Фінляндію і Швецію на шляху до НАТО. Хотіли б, щоб завтра на цьому шляху ми також не йшли на самоті

На шляху до НАТО Україна має "побудувати стійку армію", зазначив Зеленський
Фото: president.gov.ua
Україна сподівається на підтримку Фінляндії на її шляху до НАТО.

Про це 24 січня у Києві на спільній пресконференції з президентом Фінляндії Саулі Нійністьо заявив глава Української держави Володимир Зеленський. Відеозапис заходу опубліковано у Facebook Офісу президента України.

"Ми дуже підтримуємо Фінляндію і Швецію на шляху до Альянсу, приєднання, напевно, до найпотужнішої на сьогодні платформи безпеки... Ми б хотіли, оскільки сьогодні ми підтримуємо ці кроки, щоб завтра на цьому шляху ми також не йшли цією дорогою на самоті... Я знаю, що Фінляндія нас підтримує", – сказав Зеленський.

За його словами, на шляху до НАТО Україна має "побудувати стійку армію", щоб "дійти туди".

"Ця стійкість залежить від союзу й підтримки багатьох країн. США дають найбільшу підтримку... Британія, країни Європейського континенту, країни Азії, Африки – дуже важливо, щоб вони були на боці України, бо це бік правди, і посилювали нашу армію хто чим може, – зазначив Зеленський. – Сьогодні ми говорили про створення окремої платформи, щоб посилити Україну броньованою технікою, включаючи танки. Дуже радий, що Фінляндія займатиме там своє місце".

Нійністьо прибув у Київ із візитом 24 січня.

Контекст:

Протягом останніх років Україна прагнула членства в НАТО, курс на вступ в Альянс зафіксовано в її Конституції. 2018 року НАТО визнав за Україною статус країни-аспіранта – кандидата на членство в Альянсі, 2020-го Україна набула статусу партнера розширених можливостей.

14 червня 2021 року у Брюсселі відбувся саміт НАТО, у підсумковому комюніке якого зазначали, що Альянс підтримує вступ України в НАТО. Однак плану дій щодо членства Україна не отримала.

30 вересня 2022 року – після того, як президент Росії Володимир Путін оголосив про анексію окупованої території України, – Зеленський повідомив, що Україна подає заявку в НАТО за пришвидшеною процедурою.

Генсек НАТО Єнс Столтенберг 30 листопада заявив, що попередньою умовою для початку переговорів про членство України в НАТО має стати її перемога і в цьому їй допомагають члени Альянсу.

За словами міністра оборони України Олексія Резнікова, Україна де-факто вже стала членом НАТО. "Я впевнений, що найближчим часом ми станемо членом НАТО де-юре", – зазначив міністр в інтерв'ю ВВС, опублікованому 13 січня 2023 року.