Зеленський: Україна віддала ядерний арсенал в обмін на запевнення поважати наші кордони й безпеку. Усе це було викинуто на смітник
Журналіст нагадав, що Росія заявляла про бажання одержати гарантії нерозширення НАТО, і запитав, чи готова Україна відмовитися від вступу в Альянс в обмін на гарантований відхід російських військ від українських кордонів.
"Наша держава віддала свою частину радянського ядерного арсеналу – третю за потужністю у світі, – а у відповідь отримала, зокрема й від Росії, запевнення поважати наші кордони й нашу безпеку. Усе це було викинуто на смітник. Тож дивно чути від російської сторони прохання про будь-які гарантії, коли стільки обіцянок уже порушено самою російською стороною", – сказав президент.
Контекст:
Будапештський меморандум було підписано 5 грудня 1994 року. Згідно з документом, країни-підписанти – Великобританія, Росія та США – зобов'язалися бути гарантами незалежності, суверенітету і кордонів України, а також утримуватися від застосування проти України будь-якої зброї, не тільки ядерної. Окрім того, підписанти обіцяли не чинити на Київ економічного тиску. Натомість Україна відмовилася від свого ядерного статусу. Під меморандумом поставили свої підписи тодішні президент України Леонід Кучма, президент РФ Борис Єльцин, президент США Білл Клінтон та прем'єр Великобританії Джон Мейджор.
Росія 2014 року порушила умови меморандуму, анексувавши Крим та почавши збройну агресію на Донбасі.
Глава МЗС РФ Сергій Лавров вважає, що Росія Будапештської угоди не порушила, оскільки не застосувала щодо України ядерної зброї.
У січні 2021 року Зеленський заявив, що невиконання Будапештського меморандуму означає, що будь-які домовленості у світі "помножені на нуль".