Зеленський в ООН: Мені відомо про спроби укласти якісь тіньові угоди. Запитайте Пригожина, чи варто довіряти обіцянкам Путіна
Президент України Володимир Зеленський у своєму виступі на загальних дебатах 78-ї сесії Генасамблеї ООН розповів про підготовку Глобального саміту миру й формулу миру, яку презентувала Україна. Трансляцію виступу вели на сторінці президента у Facebook.
Він розповів, що деталі формули оприлюднить 20 вересня на спеціальному засіданні Ради Безпеки ООН, і закликав діяти об'єднано проти агресора.
"Головне, що вона [формула] не лише про Україну. Понад 140 держав і міжнародних організацій повністю або частково її підтримали. Вона пропонує рішення та кроки, які зупинять усі форми перетворення на зброю, що були застосовані Росією проти України й інших країн і можуть бути використані іншими агресорами. Уперше в новітній історії ми маємо реальний шанс припинити агресію на умовах народу, на який напали", – додав президент.
Зеленський нагадав, що консультації щодо імплементації формули на рівні радників відбулися в Хіросімі, Копенгагені та Джидді.
"Ми також готуємо Глобальний саміт миру. Я запрошую всіх вас – усіх, хто не толерує жодної агресії, – до спільної підготовки саміту. Мені відомо про спроби укласти якісь тіньові угоди за лаштунками. Злу не можна довіряти. Запитайте [померлого власника ПВК "Вагнер" Євгена] Пригожина, чи варто довіряти обіцянкам [президента країни-агресора Володимира] Путіна. Будь ласка, почуйте мене. Нехай єдність вирішує все відкрито. Поки Росія підштовхує світ до фінальної війни, Україна робить усе для того, щоб після російської агресії ніхто у світі не наважився напасти на жодну країну. Перетворення на зброю має бути стримане. Воєнні злочини мають бути покарані. Депортовані люди мають повернутися додому. А окупант має повернутися на власну територію. Ми маємо бути об'єднаними, щоб зробити це, і ми зробимо це", – резюмував він.
Контекст:
30 вересня 2022 року Зеленський сказав, що Україна хоче досягти домовленості з РФ, але з нинішнім президентом країни-агресора Путіним це неможливо. "Він не знає, що таке гідність і чесність. Тому ми готові до діалогу з Росією, але вже з іншим президентом", – сказав Зеленський. У жовтні він ввів у дію рішення РНБО, у якому офіційно констатували "неможливість проведення переговорів із Путіним".
Україна в листопаді 2022 року презентувала свою формулу миру, яка містить 10 пунктів. Одним із головних положень є виведення російських військ з усієї території України в межах міжнародно визнаних кордонів. В інтерв'ю, опублікованому 11 травня 2023 року, Зеленський закликав не нав'язувати Україні форматів досягнення миру з Росією.
10 вересня, після візиту в Україну, держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що Путін поки не зацікавлений у змістовній дипломатії, а результат війни буде на умовах України.
Путін 12 вересня стверджував, що першим кроком до діалогу може стати скасування указу Зеленського про заборону переговорів із ним. "Якщо Сполучені Штати вважають, що Україна готова до переговорів, то нехай тоді скасують указ президента України, який забороняє вести переговори. Указ цей нехай скасують для початку, це перший крок", – цитує його ТАСС.