Зеленський: "Велике крадівництво" звучить образливо
Про це Зеленський заявив в інтерв'ю каналу "1+1", відповідаючи на запитання, чи не шкодує він про запуск проєкту під час пандемії коронавірусної інфекції COVID-19, і реагуючи на репліку ведучої про те, що "Велике будівництво" називають "великим крадівництвом".
"Велике будівництво" – реально крута реформа в Україні, яка спрацювала. Не дуже багато реформ спрацювало. "Велике будівництво" дало приблизно 200 тис. робочих місць. Після першої, упродовж другої хвилі COVID-19, українці втратили десь 350–400 тис. робочих місць, а "Велике будівництво" повернуло 200 тис.", – сказав він.
Зеленський висловив думку, що однією з головних реформ будь-якої країни є реформа інфраструктури.
"Я вважаю, що достатньо образливо звучить "велике крадівництво". Кожна людина має право говорити, але під словами повинні бути докази. Я вважаю це дуже крутою реформою, якою користуються абсолютно всі українці. Не всі бачать, тому що "Великого будівництва" немає в містах, тому що немає цих доріг на балансі "Укравтодору", але за містами всі бачать результат. Тому образливо звучить "велике крадівництво". Тим не менше, якщо будуть будь-які докази – будь ласка", – додав президент України.
Контекст:
Проєкт "Велике будівництво" стартував в Україні 2 березня 2020 року. Це спільна програма президента України Володимира Зеленського та уряду, реалізацію якої передбачено бюджетним коштом.
За інформацією координатора програми "Велике будівництво" Юрія Голика, 2020 року на місцеві дороги обласні державні адміністрації отримали 22,2 млрд грн. Це на 51% більше, ніж вони отримували 2019 року. Невикористаний залишок на початок 2021-го становив 1,4 млрд грн – 6,2% від усього обсягу виділених коштів.
Відповідальні за дорожнє господарство відомства озвучували різні суми, які планували витратити на дороги 2020 року, але, за даними "Економічної правди", загалом 2020 року на дороги спрямували 121,8 млрд грн, і це рекордна сума за роки незалежності.
Генеральна прокурорка України Ірина Венедіктова говорила, що є кримінальні провадження, пов'язані з "Великим будівництвом". За її словами, ними займаються "абсолютно різні органи досудового розслідування, починаючи від НАБУ і закінчуючи СБУ".
За даними опитувань, які проводив "Укравтодор", компанії, залучені до сфери будівництва доріг, у 2020 році очікували майже дворазового збільшення потреби у співробітниках, ідеться у звіті Київської школи економіки, опублікованому в лютому 2021 року.
Однак, за даними КШЕ, різке збільшення фінансування будівництва доріг у 2020 році "менше позначилося" на зайнятості в галузі. "Якщо з 2017 до 2019 року простежується позитивний зв'язок між великим фінансуванням і більшою зайнятістю [в галузі], то вже у 2020 році таке співвідношення різко збільшується", – ідеться у звіті.