Зеленський ветував закон про держфінансування партій

Президент прислухався до зауважень громадськості та НАЗК щодо закону
Фото: ЕРА

Президент Володимир Зеленський ветував та повернув на доопрацювання законопроєкт №5253-1 про фінансові звіти політичних партій. Згідно з даними на офіційному сайті Верховної Ради, документ повернули з пропозиціями президента 18 листопада та передали на розгляд профільного комітету з правової політики.

Раніше Національне агентство з питань запобігання корупції закликало президента не підписувати цей закон у нинішній редакції. У НАЗК вважають, що у цій редакції проєкт містить норми, які сприяють непрозорій діяльності політичних партій.

Президент врахував також пропозиції руху "Чесно" та понад 60 організацій, які зверталися до нього з проханням ветувати цей законопроєкт.

"Пропозиції президента враховують усі три пункти звернення від громадськості. Це означає, що у разі оперативної реакції парламентаріїв до 28 лютого 2022 року політичні партії будуть зобов'язані подати до НАЗК усі фінансові звіти, які не подавали з березня 2020 року, тобто майже за два роки. Надалі звітування повернеться у звичне річище, й наступні звіти політсили подаватимуть щоквартально", – повідомляють у русі "Чесно".

Володимир Зеленський пропонує, зокрема, викреслити із тексту законопроєкту пропозицію про виділення з бюджету додаткових коштів на фінансування політичних партій. Раніше народні обранці пропонували виплатити недоотримані у 2019 році гроші.

Президент також пропонує, щоб рішення про ухвалення чи відмову від державного фінансування можна було ухвалювати і на з'їзді політичної партії, і шляхом збирання підписів більшості членів парламентської фракції.

Після вето президента Верховна Рада протягом місяця має знову розглянути законопроєкт із урахуванням поправок Зеленського.

Контекст:

18 березня керівники всіх фракцій парламенту подали законопроєкт №5253, який позбавляє НАЗК права виявляти фіктивні витрати партій. У проєкті пропонували заборонити НАЗК виявляти фіктивні фінансові операції та надані за заниженими або завищеними цінами послуги. У разі ухвалення законопроєкту відомство не зможе зупиняти держфінансування політичних сил.

17 червня Верховна Рада ухвалила у першому читанні альтернативний законопроєкт №5253-1 про "вдосконалення правового регулювання фінансування діяльності політичних партій", який не загрожує діяльності НАЗК. Його авторами зокрема стали нардепи від "Голосу" Олександра Устінова, Ярослав Юрчишин, Ольга Стефанишина. Юрчишин зазначав, що що на відміну від основного проєкту, альтернативний не має корупційного ризику позбавлення НАЗК права перевіряти партійні фінанси щодо фіктивності.

2 листопада, згідно з даними на офіційному сайті Верховної Ради, законопроєкт №5253-1 ухвалили депутати Верховної Ради, а 5 листопада передали на підпис президенту.