Зеленський ветував законопроєкт про інститут старост. Туди внесли правку щодо добору суддів КСУ

Зеленський запропонував виключити з ухваленого парламентом проєкту пункт про внесення змін до закону про КСУ
Фото: president.gov.ua

Президент України Володимир Зеленський наклав вето на законопроєкт про розвиток інституту старост, оскільки туди внесли правку до закону про Конституційний Суд. Про це пише пресслужба Офісу президента.

Законопроєкт спрямовано на вдосконалення правового регулювання питань інституту старост й освіти старостинських округів. Водночас документ містить зміни в закон про Конституційний Суд України, які не стосуються питань старост, зазначають в ОП.

Ідеться про поправку у ст. 11 закону "Про Конституційний Суд України", яку внесли в законопроєкт про старост. Із цієї статті нардепи прибрали норму, згідно з якою суддею КСУ не може бути призначено особу, яка станом на день призначення:

  • є членом або обіймає посаду в політичній партії, інший організації, що має політичну мету або бере участь у політичній діяльності;
  • є обраною на виборну посаду в органі державної влади або органі місцевого самоврядування, має представницький мандат;
  • бере участь в організації або фінансуванні політичної агітації або іншої політичної діяльності.

Отже, поправка дає можливість чинному народному депутату стати суддею КСУ без попереднього складання мандата. Цієї норми не було в редакції законопроєкту про розвиток інституту старост до першого читання.

Представники опозиції під час розгляду законопроєкту в залі заявляли, що в такий спосіб депутати хочуть зробити можливим призначення на посаду голови КСУ представниці "Слуги народу" Ольги Совгир, яка є кандидаткою на посаду судді КСУ за квотою парламенту.

"Політична нейтральність – це складова незалежності суддів, яка є невід’ємним елементом закріпленого Конституцією України принципу верховенства права. Отже, такі зміни до законодавства порушують Конституцію і принцип незалежності діяльності КС", – заявили в Офісі президента.

Тому Зеленський пропонує виключити з ухваленого парламентом законопроєкту пункт про внесення змін до закону "Про Конституційний Суд України".

Контекст:

До КСУ входить 18 суддів – по шість призначають президент України, Верховна Рада і з'їзд суддів. Наразі, за інформацією пресслужби суду, у ньому працює 16 суддів.

Водночас у березні Зеленський скасував укази про призначення суддями КСУ Олександра Тупицького та Олександра Касмініна. Вони оскаржують це рішення в суді. Зараз і про Тупицького, і про Касмініна на сайті установи зазначено, що вони є чинними суддями КСУ.