Зеленський заявив, що в Росії затягують його зустріч із Путіним
"Я вважаю, що наша зустріч із президентом Росії неминуча. Тільки якщо він не хоче нічого закінчувати, зустрічі не буде. Інших причин, я вважаю, немає. Тому будемо сподіватися, що найближчим часом ми отримаємо дати, адженду й терміни, що важливо", – сказав Зеленський.
Зеленський вважає, що з Росією потрібно для початку вирішувати питання завершення війни на Донбасі, а потім уже переходити до інших проблем.
"Президент Путін сказав, що він готовий до зустрічі, і я вважаю, що зустріч буде. Сьогодні, я не знаю причин, але вони занадто відтягують. Та відтягуванням питання не вирішити. Порушують питання російської мови, церкви тощо", – сказав він.
Контекст:
Відразу після анексії Криму 2014 року Росія почала збройну агресію на сході України. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку та російською армією і підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької й Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на надані Україною факти і докази.
Переговори про врегулювання конфлікту ведуть у межах тристоронньої контактної групи (Україна – ОБСЄ – Росія) і "Нормандської четвірки" (Україна – Німеччина – Франція – Росія).
20 квітня 2021 року Зеленський запропонував Путіну зустрітися "в будь-якій точці Донбасу, де йде війна", для обговорення конфлікту. Путін за два дні запропонував зустрітися в Москві. Глава Кремля говорив, що готовий до переговорів про двосторонні відносини. Для "обговорення проблем Донбасу" керівництво України має зустрічатися з ватажками "ЛНР" і "ДНР", а "вже потім обговорювати їх із представниками третіх країн", заявляв він.
Представники української делегації у тристоронній контактній групі з урегулювання конфлікту на Донбасі вважають, що президенту України не варто їхати на переговори в Москву. До Києва запрошувати Путіна некоректно, заявив глава Офісу президента Андрій Єрмак.
В оприлюдненому 26 квітня інтерв'ю Financial Times Зеленський заявив, що готовий до зустрічі з Путіним, підкресливши, що його "турбує не місце проведення, а зміст зустрічі". Він доручив Єрмаку почати підготовку до зустрічі. Водночас, за словами українського президента, він не погодився б із вимогою Путіна спочатку провести переговори з ватажками бойовиків "ДНР" і "ЛНР". Зеленський підкреслив, що "не збирається розмовляти з терористами".
29 квітня кілька українських ЗМІ з посиланням на джерела повідомило, що для зустрічі Путіна і Зеленського розглядають кілька майданчиків. "Я не можу сказати конкретно зараз про Відень в Австрії, але Ізраїль і Туреччина теж розглядалися як можливе рішення", – сказало джерело "Інтерфакс-Україна". Співрозмовник НВ заявив, що місцем переговорів може стати Відень, також розглядають Єрусалим.
Зеленський 20 травня під час пресконференції повідомив, що Офіс президента почав підготовку його зустрічі з Путіним. Прессекретар Путіна Дмитро Пєсков підтвердив контакти з Банковою про "гіпотетичний порядок денний гіпотетичної зустрічі" Путіна і Зеленського. Спікер Кремля зазначив, що процес підготовки саміту двох президентів відбувається непросто, строків такої зустрічі поки не визначено.
21 травня міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що Зеленський не зустрічатиметься з Путіним, якщо на цій зустрічі не буде тем окупованих Криму і Донбасу.
Єдина зустріч Путіна і Зеленського на найвищому рівні відбулася у грудні 2019 року в Парижі на саміті лідерів країн нормандського формату.