Зеленський запропонував ЄС зберігати стратегічний резерв газу в Україні

Зеленський (на фото) назвав фон дер Ляєн низку пропозицій для "запобігання енергетичній кризі у Європі"
Фото: EPA
Україна готова надати ЄС власні підземні сховища на зберігання стратегічного запасу газу.

Про це 17 листопада під час телефонної розмови з головою Єврокомісії Урсулою фон дер Ляєн заявив президент України Володимир Зеленський, поінформував пресцентр Офісу глави держави.

Також зазначено, що Зеленський назвав низку пропозицій, "спрямованих на запобігання енергетичній кризі у Європі".

"Президент України наголосив, що наша держава готова знизити вартість транзиту газу своєю територією та надати власні підземні сховища для зберігання стратегічного резерву палива", – ідеться в повідомленні.

Водночас Зеленський "вкотре наголосив, що проєкт "Північний потік – 2" є насамперед загрозою безпеці всієї Європи".

Контекст:

Лідери країн ЄС на саміті у Брюсселі 22 жовтня домовилися "подумати, як можна було б створити стратегічний запас газу", говорила на пресконференції за підсумками зустрічі фон дер Ляєн, повідомляють на сайті Єврокомісії. "Крім того, ми подумаємо про ідею спільних закупівель газу. Ми активізуватимемо нашу роботу з різними постачальниками", – додала фон дер Ляєн.

Зеленський запропонував РФ знижку в розмірі 50% на транзит понад законтрактовані обсяги газу до Європи, щоб полегшити кризу в регіоні, писало Bloomberg у день проведення саміту ЄС. Глава держави наголосив, що Україна пропонує цю потужність усім потенційним транзитним країнам.

На думку єврокомісарки з енергетики Кадрі Сімсон, "інтегрованіша система зберігання газу, можливо, дасть змогу оптимізувати ціни". Країни ЄС змогли б легше отримувати доступ до газосховищ, сказала Сімсон 13 жовтня, коментуючи плани Євросоюзу щодо боротьби проти високих цін на газ, її цитує сайт Єврокомісії.

Цього року на ринку газу у Європі фіксують дефіцит. Станом на 16 листопада, за даними асоціації європейських операторів газової інфраструктури Gas Infrastructure Europe, газові сховища в ЄС та Великобританії заповнені приблизно на 73,52%. Попередні роки перед опалювальним сезоном європейські сховища були заповнені приблизно на 84%, зазначало агентство Reuters.

Поштовхом до зростання цін стали результати аукціону, на якому "Газпром" відмовився бронювати додаткові потужності для транзиту через Україну, писало агентство РБК.

Якщо на початку року ф'ючерси на газовому хабі TTF у Нідерландах коштували приблизно $250 за 1000 м&³3;, то у вересні ціна на газ у Європі вперше в історії подолала позначку $1000, а 6 жовтня оновила історичний максимум – понад $1900 за 1000 м&³3;. Пізніше ціни дещо знизилися.

У вересні понад 40 депутатів Європарламенту закликали Єврокомісію розслідувати роль "Газпрому" в рекордному зростанні цін на газ у Європі та у маніпулюванні ринком, писало Bloomberg. Вони вважають, що "Газпром" може використати високі ціни на газ у Європі для отримання дозволу на запуск трубопроводу "Північний потік" – 2" до схвалення регулювальних органів Берліна та Брюсселя.