Зеленський змінив командувача ООС і начальника Генштабу ЗСУ
Глава держави звільнив начальника Генштабу ЗСУ генерал-лейтенанта Сергія Корнійчука і призначив замість нього командувача військ оперативного командування "Захід" генерал-майора Сергія Шапталу.
Також звільнено командувача Об'єднаних сил генерал-лейтенанта Володимира Кравченка. Тепер цю посаду обійматиме командувач підготовки командування Сухопутних військ ЗСУ генерал-лейтенант Олександр Павлюк.
Крім того, президент підписав указ про звільнення з посади командувача десантно-штурмових військ ЗСУ Євгена Мойсюка.
Як повідомила пресслужба глави держави, Зеленський звернув увагу керівників усіх рівнів у сфері оборони й безпеки на необхідність "активізувати виконання завдань, спрямованих на забезпечення модернізації нашої армії та 100-відсоткової підготовки військовослужбовців до захисту України в умовах сучасної війни".
Також президент згадав про ефективну взаємодію між командирами і керівниками всіх рівнів.
"Зараз у світі відбувається стрімка трансформація сил і засобів для ведення війни. Наші військові мають бути готові до максимально ефективного виконання завдань у будь-яких умовах. Після проведених ротацій та заміни командирів і керівників як в армії, так і в Міністерстві оборони очікую системнішої роботи та розуміння кожним бійцем нашої армії перспективи розвитку Збройних сил загалом", – заявив Зеленський.
Контекст:
27 липня Зеленський звільнив Руслана Хомчака з посади головнокомандувача ЗСУ і призначив його першим заступником секретаря Ради національної безпеки і оборони (РНБО). Головнокомандувачем ЗСУ став Валерій Залужний. З посади першого заступника секретаря РНБО пішов Михайло Коваль.
У травні 2019 року Хомчака призначили начальником Генерального штабу – головнокомандувачем ЗСУ, у березні 2020 року ці дві посади розділили, Хомчак залишився головнокомандувачем, а Корнійчук став главою Генштабу.
У січні 2020 року стало відомо про конфлікт Хомчака з міністром оборони Андрієм Тараном. Журналісти з'ясували, що Таран оголосив суворі догани генералам ЗСУ у зв'язку з перевезенням спеціального вантажу в Руанду з Болгарії, генерали звернулися до суду. Керівництво Міноборони наполягало, що давати згоду на приватні перевезення за допомогою військових літаків має особисто міністр, а в Генштабі та Повітряних силах стверджували, що такі перельоти дають змогу тренувати пілотів і жодні погодження не потрібні.
За даними головного редактора видання "Цензор.НЕТ" Юрія Бутусова, Таран і Хомчак не розмовляли кілька місяців, з жовтня 2020-го, а їхні відомства "вели між собою справжні битви", які стосувалися військових контрактів. Бутусов стверджував, що за матеріалами Тарана Державне бюро розслідувань відкрило серію кримінальних справ проти командування ЗСУ.
За даними "Бабеля", конфлікт залагоджував особисто президент.
У лютому Таран і Хомчак дали спільну пресконференцію, на якій заявили, що Міноборони і ЗСУ єдині в розумінні необхідності посилення обороноздатності держави, і підкреслили, що суперечностей між ними немає.
У червні Зеленський назвав стосунки між Хомчаком і Тараном "ненормальною ситуацією" і пообіцяв, що "якщо вони все не виправлять, буде інша бесіда".