Жданов: Якщо Путін врятує Лукашенка – Бацька стане слухняним, як агнець Божий
Військовий експерт, полковник запасу ЗС України Олег Жданов вважає, що, допомагаючи залишитися при владі президенту Білорусі Олександрові Лукашенку, глава Кремля Володимир Путін може домогтися створення нової держави, щоб зняти санкції.
Президент Росії Володимир Путін може домогтися створення єдиної держави з Білоруссю, якщо допоможе президенту Білорусі Олександрові Лукашенку втриматися при владі.
Таку думку військовий експерт, полковник запасу Збройних сил України Олег Жданов висловив "Фактам" в інтерв'ю, яке було опубліковано 19 серпня.
"Одна з "веж Кремля" зараз дуже зацікавлена в тому, щоб Лукашенко утримався при владі. Тим більше, що Путін дуже добре може зіграти і зіграє на слабкості Лукашенка... Якщо Путін урятує Лукашенка, то президент Білорусі для нього стане ще зрозумілішим і прозорішим. Бацька тоді стане слухняним, як агнець Божий. Тепер за рік-півтора вони оформлять рублеву зону, єдину державу, єдиний уряд. Для цього у Путіна все готово. А далі Лукашенко вже буде нікому не потрібен", – сказав офіцер запасу.
За його словами, 2018 року Лукашенко "відверто послав Путіна подалі із Союзною державою і позбавив тим самим Володимира Володимировича такого подарунка до виборів у Росії".
"Союзна держава була дуже потрібна Путіну ще й для зняття санкцій. Якби Росія і Білорусь стали одним цілим – це ще і нова юридична особа виходить, проти якої ніхто не вводив санкцій. Але 2018 року Лукашенко відмовився від ідеї об'єднання з Росією", – зазначив Жданов.
Він вважає, що протести в Білорусі після виборів президента "організовано з Росії".
Напередодні Лукашенко і Путін провели третю телефону розмову за чотири дні. До цієї події в Білорусі після президентських виборів вони обговорювали 15 серпня і 16 серпня. За словами Лукашенка, Росія за першим запитом надасть Білорусі "всебічну допомогу" щодо гарантування безпеки.
Із 4-го до 8 серпня в Білорусі тривало дострокове голосування на виборах президента, а 9 серпня відбулося основне. На пост президента балотувалося п'ятеро кандидатів. 14 серпня ЦВК оголосила остаточні підсумки виборів президента. За офіційними даними, перемогу здобув Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла опозиційна кандидатка Світлана Тихановська. Решта кандидатів набрала менше ніж 2%. Водночас альтернативні екзитполи демонстрували протилежну картину – впевнену перемогу Тихановської.
Вибори в Білорусі відбувалися без незалежних міжнародних спостерігачів. Після закриття виборчих дільниць 9 серпня в кількох містах почалися протести, які тривають до сьогодні. До акцій долучилися трудові колективи найбільших білоруських підприємств. Мітингувальники звинувачують владу у фальсифікаціях і вимагають проведення нових виборів. Для розгону протестувальників силовики застосовували спецзасоби, зокрема в Мінську вони використовували світлошумові гранати, гумові кулі і водомети.
Під час протестів затримали приблизно 7 тис. демонстрантів, сотні дістали травми і поранення. За офіційними даними, троє учасників мітингів загинули, проте правозахисники та білоруські ЗМІ повідомляють про п'ятьох жертв. Станом на 18 серпня в СІЗО залишалося 44 людини.
16 серпня в Білорусі відбувся найбільший в історії мітинг – на опозиційну акцію протесту в Мінську, за оцінками білоруських журналістів, вийшло понад 200 тис. осіб.
Тихановська, яка після виборів поїхала в Литву, сказала, що готова стати національним лідером і незабаром провести нові президентські вибори.
Лукашенко не згоден на умови опозиції, він заявив, що поки живий, інших виборів у країні не буде. Пізніше він припускав, що нові вибори в Білорусі можливі після ухвалення нової конституції.
17 серпня депутати Європарламенту відмовилися визнавати результати виборів президента Білорусі і заявили, що вважають Лукашенка персоною нон ґрата в Євросоюзі.