ЗМІ дізналися про тиск команди Трампа на Зеленського в Мюнхені й про те, що було в непідписаній угоді щодо копалин

ЗМІ дізналися про тиск команди Трампа на Зеленського в Мюнхені й про те, що було в непідписаній угоді щодо копалин
Зеленський не піддався режиму "максимального тиску" – ЄП
Фото: Zelenskiy / Official / Telegram

На Мюнхенській конференції з безпеки команда Білого дому намагалася силою протиснути свідомо невигідний Україні договір про доступ США до її корисних копалин. Про це 17 лютого пише "Європейська правда" у статті "Ресурси в обмін ні на що: як Україну шантажували в Мюнхені та чому зірвалася угода зі США".

За даними джерел видання в українській переговорній групі, американці на чолі з віцепрезидентом Джей Ді Венсом фактично поставили ультиматум президенту Володимирові Зеленському, який очолював київську команду. Вашингтон, порушуючи міжнародні правила, хотів передання за договором українських надр, без урахування пропозицій Києва до розробленого Америкою документа.

"А на тлі того, що [президент США Дональд] Трамп уже показав готовність домовлятися з росіянами без погодження кроків з Україною, коли подзвонив [нелегітимному главі Кремля Володимирові] Путіну, цей шантаж неможливо було сприймати інакше, ніж у зв'язці з мирними переговорами... Утім, ця стратегія не спрацювала. Зеленський відмовився підписувати в Мюнхені документ у тому вигляді, на якому наполягав Білий дім", – пише ЄП.

Після цього сталося "ще більш несподіване", зазначають автори статті. Режим "максимального тиску" американці вимкнули раптово, і діалог "продовжився так, наче нічого й не було". Ба більше, сигнали щодо переговорів із РФ, які пролунали від США, виявилися радше позитивними, кажуть джерела.

Журналісти розкривають деталі угоди, яку протискував Вашингтон: вона передбачала створення фонду, до якого Україна зобов'язувалася внести права на розроблення надр, до того ж не лише рідкісноземельних металів, а й нафти з газом. США самі призначили б, кому їх передати. У статті наголошують, що варіант договору від Білого дому в жодний спосіб не обговорював можливість відвоювати в Росії захоплені нею українські родовища. "Європейська правда" робить висновок, що документ узагалі не передбачав жодних гарантій безпеки, крім самого факту присутності в Україні американських інвесторів. Саме це Зеленський зрештою назвав причиною відмови України від підписання документа.

"Це [домовленість] про інвестиції. І можна думати про те, як можна розподіляти прибутки, коли зрозумілі гарантії безпеки. Поки я цього там не побачив", – пояснив він.

Усі співрозмовники видання наголошують, що Україна не відмовляється від угоди – офіційно Зеленський і Венс домовилися про доопрацювання проєкту. Окрім юридичних рамок, у документі треба прояснити вартість угоди, ідеться у статті.

"Українській стороні невідомо, звідки взялася сума в $500 млрд або $1 трлн, що лунала від Трампа. Ці оцінки готували самі американці, і в частини співрозмовників є великий сумнів щодо їхньої коректності", – ідеться в матеріалі.

ЗМІ звертає увагу на ризик для України зіткнутися зі "ще більшим тиском Вашингтона, який вимагатиме "обіцяних" грошей" у разі підписання угоди з такою сумою. 

Як підкреслює автор статті, заявлена заднім числом вимога відшкодування наданої безповоротно й безоплатно допомоги не тільки суперечить основам міжнародних відносин. 

"Це відкрило б скриньку Пандори. Зрештою, допомога від країн Євросоюзу є навіть більшою за допомогу США. Чи є політично можливим варіант, коли Вашингтон повертає свої витрати й "на довісок" отримує в управління українські надра, а Євросоюз, до якого Україна планує приєднатися, не отримує нічого? Питання риторичне", – додав редактор ЄП.

Контекст:

Про можливість угоди з Україною на $500 млн Трамп уперше заявив журналістам The New York Post 8 лютого. 3 лютого президент США Дональд Трамп заявив, що хоче обміняти рідкісноземельні метали з України на американську допомогу.

Зеленський, коментуючи заяву американського президента, зазначив, що в Києві відкриті до того, що "все це може бути розроблено з партнерами", які допомагають захистити Україну, і "це абсолютно справедливо".

Водночас Politico писало, що Україна приваблює Трампа своїми багатствами корисних копалин, і той, найімовірніше, вважатиме, що країну треба рятувати через них.

10 лютого Трамп сказав, що Україна погодилася передати США доступ до запасів рідкісних корисних копалин на $500 млрд за військову допомогу.