ЗМІ пишуть, що прокурор відкликав клопотання про арешт Порошенка. ДБР заперечує

20 грудня Порошенка повідомили про підозру у держзраді та сприянні діяльності терористичних організацій
Фото: EPA
"Українська правда", посилаючись на Єдиний реєстр судових рішень, повідомила, що прокурор відкликав із Печерського райсуду Києва клопотання про взяття під варту п'ятого президента Петра Порошенка. Водночас у ДБР це заперечують.

Видання посилається на ухвалу суду від 29 грудня. У ньому немає імені фігуранта справи, але "Українська правда" стверджує, що йдеться про Порошенка.

В ухвалі вказано, що до суду надійшло клопотання старшого слідчого з особливо важливих справ Головного слідчого управління ДБР Максима Дзвоника про застосування щодо підозрюваного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою. Але до початку розгляду клопотання прокурор подав заяву про повернення клопотання "для доопрацювання".

Слідчий суддя, дослідивши матеріали провадження і заяву прокурора, дійшов висновку, що Кримінальним процесуальним законодавством не передбачено повернення клопотання за заявою слідчого/прокурора.

Водночас він вирішив виходити з принципу диспозитивності кримінального провадження (диспозитивність полягає у вільному використанні сторонами кримінального провадження своїх матеріальних і процесуальних прав – наприклад, права подавати або не подавати докази, давати показання або відмовитися від надання свідчень, заявляти клопотання чи ні) і вирішив повернути клопотання.

У ДБР інформацію про відкликання клопотання назвали такою, що не відповідає дійсності.

"Державне бюро розслідувань наголошує, що оприлюднена сьогодні інформація про нібито відкликання з Печерського районного суду міста Києва 29 грудня 2021 року слідчим ДБР клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно п'ятого президента України не відповідає дійсності", – ідеться у повідомленні.

Контекст:

20 грудня Порошенка повідомили про підозру в держзраді та сприянні діяльності терористичних організацій у справі про постачання вугілля з ОРДЛО у 2014–2015 роках. Його адвокат говорив, що підозру "засунули в щілину хвіртки". За три дні до цього Порошенку намагалися вручити повістку про виклик до Державного бюро розслідувань у цій справі, але він сів в автомобіль і поїхав, а пізніше того самого дня вилетів з України.

"Порошенко категорично відкидає звинувачення з боку влади і вважає їх класичним взірцем сфабрикованих, політично мотивованих справ і чорного піару проти політичних опонентів", – заявили в партії "Європейська солідарність".

21 грудня Порошенко записав відеозвернення, у якому пообіцяв "не надати Офісу президента подарунка" та повернутися до України в січні.

23 грудня до ДБР замість Порошенка прийшов його адвокат і повідомив, що клопотатиме про виклик як свідка в цьому кримінальному провадженні президента України Володимира Зеленського, а також про виконання низки слідчих дій, які "викрили незаконні дії влади".

Того самого дня народні депутати з фракції "Європейська солідарність" звернулися із заявою про нібито злочин Зеленського та його оточення в Офіс генпрокурора, ДБР та Службу безпеки України. У заяві йдеться, що зі вступом на посаду президента України Зеленського відбулися системні зміни в постачанні українським ТЕС російського вугілля, а також вугілля з тимчасово окупованих територій України.

29 грудня нардепка від "Європейської солідарності" Ірина Геращенко повідомила, що правоохоронці прийшли з обшуками до членів партії Юрія Онищенка та Сергія Березенка. У ДБР факт обшуків підтвердили.

"Українська правда" з посиланням на власне джерело у правоохоронних органах повідомила 24 грудня, що в Офісі генпрокурора підписали клопотання про арешт Порошенка. В ОГПУ розповіли "Укрінформу", що збираються просити для Порошенка заставу у розмірі 1 млрд грн.