Звільнення Радою Денісової підриває незалежність інституту омбудсмена в Україні – ООН

31 травня Рада звільнила Денісову з посади омбудсменки України
Фото: Людмила Денісова / Facebook
Звільнення уповноваженої Верховної Ради з прав людини Людмили Денісової "суперечить міжнародним стандартам і підриває незалежність цього важливого правозахисного інституту в Україні".

Про це йдеться в заяві, опублікованій 31 травня у Facebook моніторингової місії ООН із прав людини.

"Ми вважаємо, що зараз як ніколи для України важливо мати незалежну та сильну інституцію, яка зможе неупереджено розслідувати порушення прав людини та підтримувати потерпілих у пошуку справедливості та відшкодування збитків. Міжнародні стандарти вимагають, щоб законодавство, яке регулює такі установи, містило незалежний та об'єктивний процес звільнення з чітко визначеними підставами", – зазначають у заяві.

Наголошують, що в постанові, ухваленій Радою за "невиправдано прискореною процедурою", не пояснено причин звільнення Денісової.

"Це рішення послабило незалежність інституції та порушить її роботу. Ми закликаємо органи влади вжити негайних заходів для забезпечення незалежності уповноваженого Верховної Ради України з прав людини та дотримуватися міжнародних стандартів у законодавстві та на практиці",  – заявили у моніторинговій місії ООН з прав людини.

Контекст:

Уповноваженою Верховної Ради України з прав людини Денісова була з березня 2018 року.

30 травня 2022 року Денісова заявила, що отримала інформацію про звільнення її з посади, яке планують на 31 травня, шляхом оголошення недовіри народними депутатами України. За її словами, така команда надійшла від президента Володимира Зеленського. Денісова назвала такі плани незаконними, зазначивши, що її обрали на п'ять років.

ЗМІ повідомляли, що на посаду омбудсмена претендує троє народних депутатів від "Слуги народу" – Мар'яна Безугла (яка нещодавно пропонувала командирам дати право розстрілювати підлеглих), Олександр Качура і Микола Тищенко, а також уповноважена президента з питань забезпечення прав захисників України Альона Вербицька.

Спікерка парламентської фракції "Слуга народу" Юлія Палійчук повідомила 31 травня, що у Раді зібрали підписи за висловлення недовіри омбудсменці Денісовій.

Член парламентського комітету з питань регламенту, депутатської етики та організації роботи Ради Павло Фролов заявив, що Денісова "майже не виконувала своїх повноважень щодо організації гуманітарних коридорів, захисту та обміну полонених, протидії депортації людей та дітей з окупованих територій, іншої правозахисної діяльності".

"Незрозуміла концентрація медійної роботи омбудсмена на багаточисельних деталях "сексуальних злочинів, учинених у неприродній спосіб", та "зґвалтуваннях дітей" на окупованих територіях, які не могла підтвердити доказами, лише шкодила Україні та відволікала увагу світових ЗМІ від дійсних потреб України", – наголосив Фролов.

31 травня Рада звільнила Денісову. Рішення підтримало 234 нардепи. Денісова заявила, що має намір оскаржити своє звільнення у суді.