Звіт Європейської енергоспільноти про Нацкомісію з енергетики: роботу визнано прозорою, але низку рішень вивчать додатково

Україна є членом Європейської енергетичної спільноти з лютого 2011 року
Фото: Udo29 / pixabay.com

Резонансні рішення Національної комісії, що здійснює держрегулювання у сферах енергетики і комунальних послуг, пройдуть додатковий аналіз і оцінку з боку Європейської енергоспільноти, ідеться в офіційному звіті організації.

Секретаріат Європейської енергетичної спільноти оприлюднив звіт про незалежний аудит рішень Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП). Посилання на звіт опублікував у своєму Facebook глава НКРЕКП Дмитро Вовк.

"Визнано і досягнення (прозорість, приклади інструментів для споживачів та приклади детальних обґрунтованих рішень), і зони для вдосконалення (діалог та недопущення політичного втручання, як це було по потужності і приєднаннях) і проблеми (фінансування, публікація рішень тощо). Окремо будуть тематичні звіти по суті рішень, аби зняти всі політичні та медійні інсинуації. Для мене приємно визнання прогресу як особистого, так і очолюваної комісії!" – написав Вовк.

У звіті секретаріат енергоспільноти визнав роботу регулятора прозорою, але повідомив, що низка рішень НКРЕКП потребує додаткового вивчення.

"На думку секретаріату, НКРЕКП зазвичай дотримується високих стандартів прозорості, і практика публікації органу регулювання навіть випереджає відповідні юридичні вимоги. Відрадно, що всі опитані особи визнали, що орган регулювання став набагато прозорішим після ухвалення закону про НКРЕКП. Це удосконалення почалося ще до ухвалення закону про НКРЕКП. Проте рекомендується поліпшення, пов'язане з проведенням публічних слухань і відстеженням консультацій", – ідеться в документі.

Європейські експерти підкреслюють, що є низка рішень комісії, які викликають дискусію всередині країни: установлення тарифів на послуги з транспортування природного газу, RAB-тарифи, формула утворення цін на вугілля та інші.

"Аналіз проводять у той час, коли орган регулювання зазнає серії організаційних потрясінь і критики його рішень. Водночас він повинен виконувати великі нові обов'язки щодо розробки вторинних актів для реформування ринку електроенергії та газу. Можна визнати, що певний рівень незгоди між органом регулювання і регульованою галуззю цілком типовий. Ця оцінка спрямована на визначення того, наскільки недавня реакція НКРЕКП на критику є результатом непопулярних, але виправданих ринкових реформ", – ідеться у звіті.

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг, звернулася до енергетичної спільноти з пропозицією провести незалежний аудит діяльності НКРЕКП 11 липня минулого року.

Україна є членом Європейської енергетичної спільноти з лютого 2011 року.

НКРЕКП було створено у 2014 році. Це незалежний державний колегіальний орган, метою якого є державне регулювання, моніторинг і контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики і комунальних послуг.