Макс Поляков розповів, на що здатна нова EOS Platform
Макс Поляков та комерційна організація EOS розробляють нові інструменти для аналітики геоданих і стрімкими темпами підкорюють ринок даних супутникового моніторингу Землі.
Зі зростанням кількості компаній, які надають геопросторові дані і супутникові зображення поверхні Землі, зростають і вимоги клієнтів до якості знімків і точності геопросторових даних, а також швидкості їх аналізу.
Компанія українського підприємця Максима Полякова EOS (Earth Observing System – Система Спостереження Землі) презентувала EOS Platform – новий інструмент для пошуку, зберігання, аналізу й оброблення супутникових зображень і геопросторових даних, одержаних завдяки технології дистанційного зондування Землі (ДЗЗ).
ДЗЗ сьогодні затребуваніший, ніж наземне спостереження або аерофотознімання. Обсяг сервісів ДЗЗ становить понад 40% ринку геоданих. Щорічне зростання обсягу продажів у цьому секторі оцінюють у 15–20%.
У 2015 році засновник EOS Макс Поляков призначив Марка Фагана генеральним директором компанії для розроблення хмарної аналітичної платформи. На поточний момент технічні можливості EOS Platform дають змогу здійснювати:
- зручний доступ до даних ДЗЗ, одержаних зі супутників, літаків і безпілотних літальних апаратів;
- оброблення великих обсягів геоданих в реальному часі і швидке доправлення результатів користувачеві;
- масштабований аналіз будь-яких даних, зокрема радарних (InSAR) і тривимірних (Point Cloud).
Важливою подією для EOS став Міжнародний астронавтичний конгрес, який пройшов восени 2017 року в Австралії. На цьому заході EOS Макса Полякова (Max Polyakov) було прийнято в Міжнародну федерацію астронавтики (IAF) – наукову організацію, яка займається вирішенням проблем освоєння космосу. Завдяки цій співпраці компанія відкрила доступ до широкої партнерської мережі і можливість стати частиною заходів IAF.
До нової EOS Platform, створеної командою Максима Полякова, входить чотири окремі сервіси:
- LandViewer – інструмент для пошуку, перегляду, завантаження та спектрального аналізу супутникових знімків у режимі реального часу;
- EOS Processing – набір алгоритмів для оброблення, 3D-моделювання й аналізу супутникових зображень із застосуванням нейронних мереж;
- EOS Vision – робота з векторними даними, візуалізація та аналіз просторових даних;
- EOS Storage – ефективний сервіс для зберігання знімків, конвертування даних, перегляду растрових і векторних зображень.
Ці проекти об'єднані в єдину автономну платформу EOS Platform.
Макс Поляков (Max Polyakov), власник Earth Observing System, повідомляє, що це нове хмарне рішення дає змогу витягувати з необроблених даних ДЗЗ своєчасну й корисну інформацію для комерційних та громадських організацій.
EOS Platform – результат трьох років спільної роботи команди зі 160 експертів у галузі аналізу даних і розроблення ПО і партнерів із найбільших американських компаній. Разом вони розробили продукт для вирішення великої кількості завдань, пов'язаних із геопросторовою інформацією.
EOS Platform – це легко масштабована хмарна платформа (PaaS – "платформа як послуга"). Вона підтримує безліч видів геоданих і здатна швидко їх обробляти. Створена під керівництвом Максима Полякова EOS Platform здатна автоматично видаляти із зображень тіні і шар хмар, а також надавати корисну інформацію, обробляючи дані, одержані з великих ділянок земної поверхні.
Кожного дня супутники, безпілотні літальні апарати, літаки й радіолокаційні станції генерують величезний обсяг даних спостережень за поверхнею Землі. Правильний аналіз цих даних дає змогу виявити зміни клімату, рослинного покриву, водних об'єктів, ландшафту, стану повітря та іншу корисну інформацію протягом тривалого часу. Такі масиви даних можна використовувати для моніторингу врожайності в сільському господарстві, контролю видобування нафти й газу в режимі реального часу. Використовуючи цю інформацію, політики, екологи, торговельні компанії та інші організації зможуть ухвалювати раціональніші рішення.
EOS Platform, створену під егідою Максима Полякова, спочатку задумували як продукт, здатний обробляти будь-які види даних. У підсумку ця технологія підтримує численні типи сенсорів і дає можливість аналізувати ці дані в реальному часі.
Перевага нової платформи Макса Полякова в масштабній базі даних, що регулярно поповнюється. Її розроблено з урахуванням великої кількості наукових досліджень та унікальних випадків застосування у 22 різних галузях.
На стику широких технічних можливостей платформи й великої бази знань про застосування даних спостереження за поверхнею Землі в різних сферах було створено EOS Neural Atlas. Він демонструє весь потенціал, який мають дані ДЗЗ у розв'язанні різних проблем, якщо їх об'єднати з аналітичними методами.
Під керівництвом генерального директора Марка Фагана компанія постійно покращує продукт EOS Neural Atlas, додаючи все більше супутникових даних і поєднуючи їх із різними аналітичними методами. Такий підхід створює нові варіанти використання функціоналу продукту.
Першим продуктом, який розробила компанія Максима Полякова (Max Polyakov), був інтуїтивно зрозумілий веб-інструмент для оцінювання, оброблення і завантаження супутникових знімків – LandViewer. "Інтерфейс схожий на Google Maps", – говорить засновник Макс Поляков. За допомогою LandViewer фахівці та організації можуть здійснювати аналіз даних спостереження за поверхнею Землі, одержаних із різних типів датчиків.
Ефективне міське планування, оцінювання посівів і спектральний аналіз лісового покриву – це лише частина можливостей, які дають інтуїтивно зрозумілі та доступні технології оброблення супутникових зображень.
Інформація про географічне місцерозташування вже доступна більшості людей, і що зручнішими стають платформи для роботи з геоданими, то більше інформації можна одержати. Компанії, які розуміють цей тренд, створюють сервіси для вивчення, візуалізації та зберігання аерокосмічних знімків. Платформа EOS Platform пропонує набір сервісів, із якими можна працювати просто у вікні браузера.
“Головними особливостями платформи є повна автономність і використання хмарних обчислень, – розповідає Макс Поляков. – "Один із сервісів – EOS Processing – може виконувати понад 16 різних операцій з оброблення супутникових та аерофотознімків; ще один інструмент EOS Vision здійснює картографічну візуалізацію та аналіз векторних даних".
Користувачі можуть працювати з різноманітною геопросторовою інформацією із супутників, дронов і літаків. Завдяки хмарному сховищу EOS Storage користувачі можуть додавати власні файли або використовувати вже завантажені зображення. За словами засновника компанії Макса Полякова (Max Polyakov), інструменти EOS підтримують роботу з растровими даними в браузері, а також через API. Векторні дані можна обробляти в EOS Vision, який підтримує формати GeoJSON, ESRI Shapefile, KML тощо.
Зареєстрований користувач може вибрати будь-спектральний індекс і провести розрахунок у тому самому вікні, а також експериментувати зі спектральними каналами і створювати нові, відповідніші комбінації. Як стверджує Макс Поляков, EOS Platform пропонує низку індексів для аналізу ґрунту, ландшафту, рослинності і пожежонебезпечних зон. Усі продукти EOS мають зрозумілий інтерфейс, який можна налаштовувати під конкретне завдання.
Використовуючи цифрові інструменти аналізу зображень, можна виявити зміни ландшафту, наприклад, відстежити вирубування лісу протягом заданого періоду часу, максимально точно визначити межі сільськогосподарських земель, підрахувати автомобілі на парковці тощо.
Користувач може покращити необроблені дані під час попереднього обробленя, використовуючи функції розпізнавання атмосферних явищ. "EOS дає повний пакет інструментів для оброблення зображень: фотограметрію, алгоритми для розпізнавання об'єктів (транспортних засобів, будівель, нафтових веж), растровий редактор тощо. Такого функціоналу немає у більшості популярних сервісів", – констатує Макс Поляков (Max Polyakov).
“Дані спостережень за поверхнею Землі вперше зібрано в одну хмарну платформу з ефективними інструментами аналітики, а також гнучким налаштуванням для експертів у різних сферах бізнесу, – додав засновник. – Ми постійно оновлюємо базу супутникових знімків, у такий спосіб допомагаючи всім охочим розробляти додатки для управління будівництвом, логістикою, промисловістю й екологічними активами". EOS Platform може бути ефективним помічником під час усунення природних катаклізмів.
Супутниковий моніторинг сільськогосподарських культур
Earth Observing System (EOS), заснована Максом Поляковим, також випустила EOS Crop Monitoring – хмарну платформу для компаній, організацій і приватних осіб, які працюють у сфері сільського господарства: постачальників сільськогосподарської техніки і сировини, фермерів, спеціалізованих страхових компаній і трейдерів.
EOS Crop Monitoring здійснює комплексний аналіз аерокосмічних знімків. У підсумку користувачі можуть одержати карти класифікації типів зернових культур для конкретної місцевості, інформацію про прогнозовану врожайність, про межі полів, показники зростання, стан посівів, вологість ґрунтів і погодні умови в обраній місцевості, як у масштабах одного поля, так і цілого регіону або країни.
EOS Crop Monitoring можуть надавати за ліцензією White Label, завдяки чому партнери компанії Максима Полякова EOS можуть пропонувати своїм клієнтам корисні сервіси для ефективнішого співробітництва між усіма учасниками ланцюга постачання в сільському господарстві.
Команда EOS розробила багаторівневий алгоритм глибинного навчання, який дає змогу точно класифікувати типи сільськогосподарських культур на основі даних, одержаних зі супутникових зображень. Головним елементом алгоритму є нейронна мережа, яку використовують для сегментації зображення й відновлення відсутніх даних.
Унікальність EOS Crop Monitoring полягає в тому, що цей інструмент використовує для аналізу як поточні, так і архівні дані спостережень. Створена під керівництвом Макса Полякова, ця функція дає можливість протягом короткого терміну визначити ефективність польових робіт у період вегетації рослин, а також визначити райони з потенційно високим ризиком посух, граду, повеней тощо.
Можливості цього сервісу включають надійні алгоритми для точнішої оцінки аграрної статистики, прогнозування врожайності, сезонний моніторинг стану посівів з урахуванням поточних та історичних даних, що дає змогу ефективніше управляти ризиками.
Завдяки великій базі даних супутникових знімків система аналітики даних EOS Макса Полякова надає користувачам нові розширені можливості, такі як здатність відслідковувати показники росту сільськогосподарських культур у будь-якій зоні посіву і в будь-який час.
Використовуючи гнучкий і масштабований інтерфейс програмування (API), створена Максимом Поляковим компанія допомагає своїм партнерам розширювати функціонал інструментів і підвищувати ефективність роботи. За допомогою передових технологій і сервісів клієнти можуть одержати зображення з різних супутників із коротким інтервалом оновлення, як для невеликої території, так і для цілого регіону.
Хакатон космічних інновацій
Цього року Макс Поляков (Max Polyakov) і заснована ним компанія EOS стали організаторами українського національного етапу міжнародного конкурсу космічних інновацій ActInSpace. Організація безпосередньо зацікавлена у розвитку космічної індустрії, оскільки сама компанія допомагає вирішувати безліч завдань, ґрунтуючись на аналізі аерокосмічних знімків.
У Міжнародному конкурсі космічних інновацій ActInSpace вперше братиме участь українська команда. Подію у форматі хакатона ActInSpace проводять у десятках країн із метою пошуку передових ідей, пов'язаних із космічними даними і технологіями.
Хакатон ActInSpace вперше організував Національний центр космічних досліджень Франції у 2014 році, його проводять раз на два роки. Протягом досить короткого терміну цей інноваційний проект став міжнародним. Наприклад, у 2018 році ActInSpace проходив одразу у 70 містах і 35 країнах.
Засновник компанії EOS Макс Поляков заявляє, що події, подібні до хакатону ActInSpace, розширюють взаємодію між підприємцями та експертами галузі. Щоб розвивати космічну індустрію і знайомити учасників із викликами та ризиками її ринку, компанія вирішила організувати такий хакатон у Києві.
Національний етап конкурсу відбувся в Києві 25–26 травня. У фінал вийшло три команди, але презентувати свій проект на міжнародному конкурсі зможе тільки одна. За результатами відбору Space Cossacks виступлять на міжнародному змаганні в межах французького Toulouse Space Show 27 червня. Макс Поляков каже, що українська команда має високі шанси на перемогу.
Гібридна платформа, яку розробила українська команда, об'єднала в собі розробки у сфері дронів та аеростатів. Вона може змінювати обсяг і підйомну силу, а також перебувати в польоті протягом 24 годин. Висота, на яку може підніматися прототип продукту Space Cossacks, дорівнювала п'яти кілометрам.
Потенційні замовники цієї розробки – фахівці і компанії, які використовують БПЛА в Європі, уважає Макс Поляков (Max Polyakov), засновник компанії.
Команда Space Cossacks також брала участь у конкурсі інженерних стартапів, який щорічно організовує Асоціація Ноосфера. На конкурсі Vernadsky Challenge 2017, який підтримує EOS Макса Полякова, проект від Space Cossacks було визнано одним із найкращих, він вийшов у фінал.
Володимир Васильєв, керівник українського представництва компанії, входив до складу журі українського конкурсу. Він зазначає, що в космічній галузі все більшу ініціативу беруть на себе приватні компанії. Україні належить ще багато працювати над тим, щоб потрапити до цього світового тренда і повною мірою реалізувати свій потенціал. У команд є інноваційні ідеї, але немає робочої бізнес-моделі. Є розробки і вирішення проблем галузі, але не опрацьовано монетизацію.
Сьогодні важливо створювати і розвивати екосистему підприємництва. Якщо компанія знайде свою нішу, зможе продемонструвати свою конкурентну перевагу і заслужити інтерес аудиторії, то легко здолає у своєму ринковому сегменті і державу, і великі корпорації, як це зробила компанія Максима Полякова.