Китайський космічний модуль виявив воду на Місяці

Chang'e-5 доправив на Землю зразки місячних порід

Фото: EPA
Дослідницька група з Інституту геології та геофізики Китайської академії наук виявила частки води у спектральному відображенні від місячної поверхні, одержаному посадковим модулем Chang'е-5. Дані дослідження опублікували 7 січня у журналі Science Advances.

Космічний апарат Chang'е-5 сів на одному з наймолодших морських базальтів, розташованому в середній широті на Місяці, і доправив зразки масою 1,7 кг. Перед тим, як узяти проби місячного ґрунту і доправити їх на Землю, місячний мінералогічний спектрометр на борту модуля виміряв спектральну відбивну здатність реголіту (залишкового ґрунту, який є продуктом космічного вивітрювання породи).

Вода поглинає інфрачервоне випромінювання з довжиною хвилі приблизно 2,85 мкм, що дає змогу виявити її наявність на спектрі. Однак теплове випромінювання гарячої поверхні Місяця може замаскувати сліди води, у зв'язку із чим учені використовували модель теплової корекції спектрів.

Кількісний спектральний аналіз підтвердив, що місячний ґрунт у місці, де сів апарат, містить менше ніж 120 частин на мільйон води, а легка і пухирчаста порода, яку також проаналізували, продемонструвала сильніше поглинання на довжині хвилі 2,85 мкм. Це відповідає приблизно 180 ppm (мільйонних часток) води, що може свідчити про додаткове джерело води в надрах Місяця.

Контекст:

Chang'е-5 – китайська автоматична міжпланетна станція, запущена в межах безпілотної місії дослідження Місяця, яка повертається. 23 листопада 2020 року апарат запустили, 1 грудня він сів на поверхню Місяця та зібрав зразки ґрунту з його поверхні, а 16 грудня ці зразки доправили на Землю, повідомляв Space News.

У 2020 році стратосферна обсерваторія Національного космічного агентства США виявила, що вода наявна в кубічному метрі місячного ґрунту в кількості від 100 до 412 частин на мільйон, що еквівалентно пляшці води об'ємом 0,3 літра.