Зеленський про запуск "Січ-2-30": Із нетерпінням чекаємо перших фото, зроблених новим українським супутником
"Уперше за 10 років у космос відправлено український супутник "Січ-2-30", який виготовили у Дніпрі у межах Національної космічної програми. Доправила апарат ракета від [американської компанії] SpaceX. Із нетерпінням чекаємо перших фото, зроблених новим українським супутником", – заявив президент.
У Facebook він подякував українським конструкторам, інженерам, IT-фахівцям та випробувачам, причетним до проєкту, "які вкотре підтвердили свій високий рівень".
"Вони довели спроможність створювати нові зразки сучасної космічної техніки та утверджувати Україну як потужну космічну державу. З упевненістю можу сказати, що сьогодні ми маємо ще один успішний приклад плідної співпраці українських і американських компаній у сфері мирного освоєння космосу", – написав Зеленський.
Контекст:
Супутник "Січ-2-30" створило українське конструкторське бюро "Південне". Спочатку його розробляли під назвою "Січ-2-1", потім перейменували на "Січ-2-30", оскільки планували запустити до 30-річчя незалежності України.
Як зазначають на сайті бюро, цей апарат призначений для отримання цифрових зображень поверхні Землі у видимому і ближньому інфрачервоному діапазонах довжин електромагнітних хвиль, а також для моніторингу параметрів магнітосфери Землі, він має роздільну здатність 7 м (на один піксель) за охоплених смуг 45 км.
Це третій за період незалежності та перший за останні 10 років український космічний супутник. Він дістав міжнародну реєстрацію у жовтні 2021 року.
Вартість запуску супутника, за словами очільника Державного космічного агентства України Володимира Тафтая, без урахування витрат на адаптер, транспортування і послуг на пусковій базі – $1 млн.
Тафтай говорив у травні 2021 року, що Україна за п'ять років планує створити свій космодром і вивести на орбіту сім супутників.
Супутник "Січ-2-30" запустили 13 січня о 17.26 за київським часом із космодрому на мисі Канаверал у Флориді (США). На орбіту його вивела багаторазова ракета-носій Falcon 9. Орієнтовно о 18.30 супутник відокремиться від ракети Falcon 9, а о 20.15 пролетить над територією України і незабаром вийде на зв'язок.
Супутник виконуватиме насамперед цивільні завдання. Ідеться про моніторинг використання земель, рослинності, лісових і водних ресурсів, допомогу в ліквідації наслідків стихійних лих. "При цьому він дасть змогу й отримувати досить якісні дані про створення інженерних споруд, переміщення військової техніки та кораблів", – повідомив Тафтай.
За даними Державного космічного агентства України, строк служби супутника становитиме три роки.