Архієпископ Євстратій: УПЦ МП відмовляється від об'єднання, оскільки вірить, що після президентських виборів настане час її реставрації
Глибинна причина існування структури Московського патріархату в Україні полягає в недовірі до української ідентичності, упевнений спікер Української православної церкви Київського патріархату архієпископ Євстратій.
Керівництво Української православної церкви Московського патріархату відмовляється від участі у процесах створення помісної Української православної церкви, оскільки вірить, що після президентських чи парламентських виборів ситуація зміниться. Таку думку в інтерв'ю "Русской службе BBC", яке вийшло 12 грудня, висловив речник Української православної церкви Київського патріархату архієпископ Євстратій.
На його думку, глибинна причина існування структури Московського патріархату в Україні полягає в недовірі до української ідентичності.
"Сьогодні керівництво Московського патріархату в Україні відмовляється від об'єднавчого процесу, оскільки досі вважає, що все повернеться. Вони вірять у те, що після президентських виборів настане час їх реставрації. Чи після парламентських. Чи ще пізніше", – сказав він.
За словами Євстратія, священики УПЦ МП "застрягли" в УРСР зразка 1990 року.
"Але поступово до них прийде усвідомлення, що Україна є і буде, що тих відносин, які були між Україною та Росією ще п'ять-десять років тому, не буде щонайменше за життя цього і наступного поколінь. Навіть якщо на наступних парламентських виборах ситуація хитнеться назад і проросійські сили виявляться представленими у владі, то ці сили будуть змушені діяти так, як хоче українське суспільство, а не Кремль, інакше вони опиняться там, де нині [екс-президент України Віктор] Янукович і [екс-прем'єр-міністр Микола] Азаров. Коли усвідомлення цього прийде до керівництва Московського патріархату в Україні – а це рано чи пізно станеться – тоді вони не побачать іншого шляху, окрім єдності української церкви. Для когось із них це займе рік, для когось – три, п'ять чи 10 років. Але це вже буде безповоротний шлях, оскільки історію не можна повернути назад", – сказав він.
11 жовтня Синод Вселенського патріархату ухвалив низку рішень, що стосуються автокефалії Української православної церкви. Зокрема рішення Константинопольського патріархату від 1686 року про передання української церкви в управління Московському патріархату скасовано; із предстоятеля Української православної церкви Київського патріархату Філарета було знято накладену Російською православною церквою анафему; йому і предстоятелю Української автокефальної православної церкви Макарію повернуто канонічний статус.
15 жовтня Синод РПЦ розірвав євхаристійне спілкування з Константинопольським патріархатом, 13 листопада таке саме рішення ухвалив собор єпископів Української православної церкви Московського патріархату.
27–29 листопада Вселенський патріархат провів синод, на якому ухвалив "Конституційний статут української церкви".
Офіційний томос про автокефалію православної церкви в Україні вселенський патріарх Варфоломій вручить обраному на об'єднавчому соборі предстоятелю єдиної помісної церкви. За словами президента України Петра Порошенка, собор відбудеться 15 грудня.
7 грудня предстоятель Української православної церкви Московського патріархату Онуфрій заявив, що об'єднавчий собор уважають незаконним зборами, оскільки в ньому візьмуть участь "представники розкольницьких угруповань".
У Вселенському патріархаті у відповідь заявили, що собор відбудеться 15 грудня незалежно від наміру священнослужителів брати участь у ньому.