Архієпископ Зоря про згадку Києво-Печерської та Почаївської лавр у титулі предстоятеля УПЦ КП: Це лише констатація того, що було й дотепер
Києво-Печерська і Почаївська лаври є ставропігіями Київського престолу згідно із соборними рішеннями 1991-го і 1993 років, зазначив прес-секретар Української православної церкви Київського патріархату архієпископ Євстратій Зоря.
Згадка про Києво-Печерську і Почаївську лаври в титулі предстоятеля Української православної церкви Київського патріархату – констатація того, що було відомо й раніше. Про це у Facebook 20 жовтня заявив прес-секретар Української православної церкви Київського патріархату архієпископ Євстратій Зоря.
20 жовтня Синод затвердив повну та скорочену форми титулів предстоятеля УПЦ КП. Повний титул – святійший і блаженнійший (ім'я), архієпископ і митрополит Києва – матері міст Руських, Галицький, патріарх усієї Руси-України, Свято-Успенських Києво-Печерської і Почаївської лавр священноархімандрит. Скорочений титул – святійший (ім'я), патріарх Київський і всієї Руси-України.
"Печерська і Почаївська лаври давно є ставропігіями Київського престолу – згідно із соборними рішеннями ще 1991-го і 1993 років! Тож означення цього факту в повному титулі предстоятеля – лише констатація того, що і дотепер було. Це не приводило ні до яких заворушень чи проблем у минулому – не приведе у майбутньому (хоч кремлівські пропагандисти, можна передбачити, і спробують щось на цю тему набрехати)", – написав Зоря.
Він навів уривки з постанов собору Української православної церкви 1–3 листопада 1991 року.
"Собор УПЦ утверджує рішення Архієрейського собору 6–7 вересня 1991 року про утворення Луганської єпархії, про ставропігію Свято-Успенської Почаївської лаври у канонічному віданні митрополита Київського і всієї України", – написав Зоря.
Також, згідно з постановами Всеукраїнського православного собору Української православної церкви Київського патріархату 21–22 жовтня 1993 року, "святійший патріарх є священноархімандритом Свято-Успенської Києво-Печерської лаври", – додав прес-секретар.
Предстоятелем УПЦ КП є Філарет.
Синод Вселенського патріархату 11 жовтня ухвалив низку рішень щодо автокефалії Української православної церкви. Зокрема, рішення Константинопольського патріархату від 1686 року про передання української церкви в управління Московського патріархату скасовано, із предстоятеля Української православної церкви Київського патріархату Філарета зняли накладену РПЦ анафему, йому і предстоятелю Української автокефальної православної церкви Макарію повернуто канонічний статус.
Рішення Синоду президент України Петро Порошенко назвав наданням автокефалії Українській православній церкві. Офіційний томос вселенський патріарх Варфоломій вручить обраному на об'єднавчому соборі предстоятелю Єдиної помісної української православної церкви.
Патріарх Філарет повідомив, що не менше ніж 10 ієрархів Московського патріархату вже готові перейти в об'єднану церкву.
15 жовтня Синод Російської православної церкви в Мінську ухвалив рішення про повний розрив євхаристійного спілкування з Константинопольським патріархатом.
19 жовтня про розрив із Константинополем заявила Російська православна церква за кордоном.
Філарет уважає, що після надання УПЦ автокефалії Києво-Печерська і Почаївська лаври перейдуть від УПЦ МП національній церкві. В українському Мінкульті заявили, що долю Києво-Печерської і Почаївської лавр, які перебувають у державній власності, може вирішувати тільки Кабінет Міністрів України.