Баканов: Секретні тюрми СБУ – фантазії російських пропагандистів
Голова Служби безпеки України Іван Баканов заявив, що у СБУ приділяють особливу увагу тому, щоб не допускати порушень прав людини або тортур.
В Україні немає "секретних тюрем СБУ", а чутки про системні порушення прав людини поширюють з ініціативи проросійських пропагандистів. Про це 4 червня під час координаційної наради керівників правоохоронних органів заявив голова Служби безпеки України Іван Баканов, повідомляє пресслужба відомства.
"В Україні триває війна, у тому числі гібридна. Ми захищаємося не лише від російських куль, а й від інформаційних атак та величезної цілеспрямованої брехні. Тож давно звикли до постійних "вкидів" про "секретні тюрми СБУ". Ще раз наголошую – у Служби безпеки немає жодних секретних тюрем, де нібито когось катують. Це – фантазії російських пропагандистів", – підкреслив Баканов.
За його словами, у СБУ приділяють особливу увагу тому, щоб не допускати порушень прав людини або тортур.
"Справедливість має бути сильною. Але вона не повинна виходити за встановлену законом межу. Саме такою межею є застосування тортур і приниження гідності людини", – сказав Баканов.
Також він зазначив, що із 2017 року у СБУ діє спеціальна група для співпраці з міжнародними та правозахисними організаціями, яку очолює заступник голови СБУ.
"Ми детально вивчаємо всі звернення та доповіді моніторингової місії ООН із прав людини в Україні. Проводимо перевірки і при цьому відверто кажемо нашим міжнародним партнерам: якщо ви бачите в роботі СБУ якісь порушення, негайно звертайтеся до прокуратури. Усі, хто порушує закон, повинні відповідати за законом. І працівники Служби безпеки – не виключення", – заявив голова СБУ.
У липні 2016 року міжнародні правозахисні організації Amnesty International та Human Rights Watch опублікували звіт, у якому стверджували, що катують і незаконно утримують цивільних осіб не тільки проросійські бойовики, але й українські урядові сили на Донбасі.
Коментуючи звинувачення в існуванні таємних ізоляторів СБУ, про які повідомляли в червневій доповіді ООН, у СБУ заявили, що готові надати доступ до своїх приміщень, щоб довести, що там нікого незаконно не утримують і не катують.
Наприкінці липня 2016 року про тортури в таємному ізоляторі СБУ розповів депутат міськради Костянтинівки Донецької області Костянтин Безкоровайний. Його обвинувачували в тероризмі, але відпустили без висунення обвинувачень. За його словами, у Харкові створили "центральний обмінний пункт", де утримують людей, які підлягають обміну на українських військовослужбовців, захоплених сепаратистами.
У серпні 2016 року правозахисники повідомили, що з таємної в'язниці СБУ звільнено 13 осіб, а п'ятеро осіб, обвинувачених у сепаратизмі, залишалися в таємних місцях позбавлення волі.
26 січня 2017 року в Amnesty International заявили, що всіх 18 осіб, яких, за даними правозахисників, таємно утримували під вартою в управлінні СБУ в Харкові, було звільнено.