COVID-19. УПЦ та Українська греко-католицька церква рекомендують проводити службу за допомогою відеотрансляції, а УПЦ МП – на вулиці
Через загрозу поширення коронавірусу Українська православна церква, Українська греко-католицька церква та Українська православна церква Московського патріархату опублікували рекомендації для священників та вірян про поведінку під час карантину у країні. Люди можуть приходити на літургії, але бути присутніми в церкві мають не більше ніж 10 осіб.
Станом на 15 березня в українських церквах недільні служби відбувалися у звичайному режимі – віряни причащалися з багаторазового посуду, цілували хрести й ікони, повідомляло 16 березня видання "Бабель".
Зокрема, у Києво-Печерській лаврі Української православної церкви Московського патріархату під час служби було багато людей, вони прихилялися до ікон і сповідувалися.
У Михайлівському Золотоверхому соборі Православної церкви України на вході повісили плакат, який пояснює, що таке коронавірус і що потрібно робити, щоб не заразитися. Окрім того, біля церковних буклетів поставили банку з антисептиком для рук. Службу правив предстоятель ПЦУ, митрополит Епіфаній.
"Коли людина приходить на сповідь, а її питають: "Чи був ти вчора на вечірній службі?", і вона знаходить тисячу відмовок. Бог створив усе, то чи не створив Бог вірус, щоб послати нам випробування? Тому що ми перестали ходити до церкви, говорити з Богом. Великий піст — це не лише про те, щоб не їсти певну їжу, але і про те, щоб обмежити себе від вчинків і думок, які неугодні Богу", – говорив він.
Предстоятель просив молитися і стверджував, що захворіти може лише той, хто засумнівався у вірі.
Епіфаній зазначав, що через коронавірус службу ніхто не скасосвував, що під час епідемії достатньо буде вклонитися святим мощам, іконам, хресту і так висловити свою повагу. Краще уникати поцілунків ікон і хрестів, але, за його словами, від причастя краще не відмовлятися. Водночас люди сповідалися, цілували ікони і причащалися з багаторазового посуду.
17 березня синод УПЦ ухвалив практичні настанови для єпископату, духовенства й вірян у зв'язку з оголошеною пандемією коронавірусної хвороби COVID-19. У документі рекомендовано сприяти тому, щоб найвразливіші до хвороби люди похилого віку залишалися вдома, повідомляють на сайті церкви.
"Враховувати та виконувати законні приписи, розпорядження та карантинні обмеження, які впроваджуються державою, органами місцевого самоврядування та органами охорони здоров'я, не допустити як ігнорування реальної небезпеки, так і проявів паніки... Божественні літургії проводити за присутності визначеної обмеженням кількості осіб, просячи мирян залишатися вдома, долучаючись до спільної молитви через засоби відеотрансляції. Бажаючі сповідатися і причаститися можуть це зробити протягом цілого дня, при дотриманні умов приготування.", – ідеться в рекомендаціях.
У синоді УПЦ підкреслюють, що храми мають бути відчиненими весь день, щоб прочани могли помолитися, зважаючи на загальні правила. Також рекомендовано посилити заходи протиепідемічної безпеки у храмах, використовувати засоби дезінфекції, зокрема для підтримки чистоти ікон та інших святинь.
"На час пандемії достатнім виявом шанування святинь (хреста, ікон, святих мощей) є поклоніння/поклон перед ними, без цілування; зазначене також застосовується до особистих вітань та вияву пошани між членами церкви, зокрема між священнослужителями і мирянами під час подання благословення. При поданні благословення хрестом – достатньо здійснити осінення ним, без цілування", – додали в УПЦ.
Окрім того, рекомендовано під час сповіді дотримуватися правил "соціальної дистанції". За наявності можливості та погодних умов дозволено здійснення богослужінь під відкритим небом, біля храмів, під час дотримання правил кількості одночасно присутніх і "соціальної дистанції".
Цього самого дня на сайті Української греко-католицької церкви поінформували, що на час карантину єпарх Стрийський звільнив усіх вірян від обов'язку фізичної присутності на літургії у неділю та свята, їх будуть транслювати через інтернет, радіо й телебачення. Окрім того, він скасував усі заплановані раніше масові заходи в парафіях, порекомендував священникам і вірянам дотримуватися правил гігієни та санітарних норм, зокрема забезпечити у храмах наявність дезінфекційниих засобів, облаштувати закриті сповідальні тощо.
18 березня своє звернення через поширення коронавірусу опублікувала й УПЦ МП. У церкві закликали українців не ігнорувати загальноприйнятих норм гігієни та виконувати рекомендації лікарів.
"Настоятелям храмів і монастирів потрібно ретельно стежити, щоб шановані ікони, до яких прикладаються вірні, постійно протиралися з дезинфікуючим розчином. Після прийняття вірними Святого Причастя, запивку належить подавати в одноразовому посуді. Також слід з особливою увагою стежити за чистотою храмових приміщень, частіше проводити провітрювання та вологе прибирання", – ідеться у зверненні.
В УПЦ МП наголосили, що збиратися групами більше ніж 10 осіб заборонено, тому храми мають бути відчинені весь день.
"У разі якщо у храмі присутня більша кількість вірян, ніж це є допустимим, богослужіння може проводитися на церковному подвір'ї під відкритим небом. При цьому присутні матимуть можливість розташовуватися на такій відстані один до одного, як це передбачено діючими санітарно-епідеміологічними нормами", – повідомили в УПЦ МП.
Радник міністра внутрішніх справ Іван Варченко заявив у Facebook, що правоохоронці будуть стежити за дотриманням церквами норм карантину.
"Усі релігійні організації та їх лідери зобов’язані і будуть дотримуватися законів України! Правоохоронна система буде відповідно реагувати на випадки індивідуального чи колективного невігластва релігійних діячів, які ставитимуть під загрозу здоров'я чи життя людей", – написав він.
Покарання, визначені ст. 325 (порушення правил боротьби з епідеміями) і 137 (неналежне виконання обов'язків щодо охорони життя та здоров'я дітей) Кримінального кодексу та стягнення за ст. 44, 173 і 188 Кодексу України про адміністративні правопорушення не містять виключень для представників релігійних громад, зазначив Варченко.
Із 12 березня в Україні через поширення коронавірусної інфекції заборонили масові заходи і закрили навчальні заклади. Окрім того, у ніч на 16 березня Україна повністю заборонила в'їзд на територію країни іноземним громадянам, із 17 березня зупинила авіаційне сполучення з іншими країнами, а з 18 березня у країні припинили внутрішні пасажирські перевезення. У багатьох містах також закрили торговельні центри, магазини (окрім продуктових та аптек), ресторани, кав'ярні й бари, спортивні зали, салони краси та нічні клуби. Обмежувальні заходи триватимуть протягом трьох тижнів – до 3 квітня.
В Україні станом на 18 березня підтверджено 14 випадків зараження коронавірусом: 10 із них – у Чернівецькій області, два – у Києві, по одному в Київській і Житомирській областях, двоє людей померли. За кордоном від COVID-19 померла одна українка, ще 12 лікуються. Серед хворих – і нардеп від групи "Довіра" Сергій Шахов, який нещодавно був за кордоном.
Спалах COVID-19 виник наприкінці 2019 року в китайському Ухані. 11 березня Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила поширення коронавірусу пандемією. За даними американського Інституту Джона Гопкінса, до 18 березня інфекцією заразилися 204 тис. осіб у всьому світі, кількість померлих перевищила 8 тис.