Держава намагається запобігти зловживанням постачальників послуг – енергетик Корольчук про обов'язкове встановлення лічильників
Обов'язкове встановлення лічильників у будинках – найоптимальніший варіант з усіх наразі можливих, заявив у коментарі виданню "ГОРДОН" експерт Інституту енергетичних досліджень Юрій Корольчук.
Державі необхідно сконцентруватися на підвищенні якості послуг у сфері житлово-комунального господарства, заявив виданню "ГОРДОН" експерт Інституту енергетичних досліджень Юрій Корольчук, коментуючи ухвалений Верховною Радою закон про обов'язкове встановлення в будинках лічильників тепла та води.
"Концепція роботи будь-якого нормального житлово-комунального господарства передбачає облік обсягів спожитого газу, води, електроенергії тощо. Це допоможе організації зрозуміти, які потрібно провести ремонтні роботи, скільки залучити працівників і загалом орієнтуватися в ситуації. Тобто з погляду бізнесу сама ідея правильна. Але потрібно розуміти, що є низка питань. Наприклад, облік води. Яка якість нашої води? Як довго людина чекає, поки з крана піде гаряча вода? Адже весь цей час, поки зливають холодну воду, лічильник крутиться. І споживачеві доведеться платити за неї як за гарячу. Можливо, люди погодились би на вищі тарифи, але вони хочуть відповідної якості. Для цього потрібно проводити реальні реформи, а не просто ухвалювати закони", – зазначив Корольчук.
За його словами, установлення лічильників суттєво обмежить можливості для маніпуляцій із боку постачальників послуг.
"Держава намагається запобігти зловживанням постачальників послуг. Наприклад, є певні нормативи. Однак невідомо, чи використовував споживач установлені обсяги тієї ж води. Він міг цю воду й не використовувати, а її взяли і списали. Тобто відбуваються маніпуляції. А ось лічильник буде підтвердженням того, скільки реально води отримав той чи інший споживач. В інших європейських країнах установлення лічильника – це клопіт самого споживача. Потрібно сказати, що там є домоврядник. У нас такого немає, кожен – господар лише своєї квартири", – підкреслив співрозмовник.
На його думку, ухвалене парламентом рішення наразі є найбільш оптимальним.
"Проблема з теплом така: люди, які не поставлять лічильника в себе в квартирі, не зможуть регулювати температурного режиму. Це, по суті, обмеження їхніх прав. Наприклад, у січні сім'я кудись їде та їм не потрібно опалювати пусте приміщення. Але вони не зможуть відключити тепло. Тобто це якась зрівнялівка. Загальний обсяг тепла будуть ділити на всі квартири порівну. І неважливо, користувався ти цим теплом чи ні. Урегулювати такі моменти поки що не можна, оскільки для цього необхідно модернізувати всю систему подавання тепла. Тому, я думаю, це рішення є найбільш оптимальним з усіх наразі можливих", – резюмував Корольчук.
22 червня Верховна Рада ухвалила закон про обов'язкове встановлення в будинках лічильників тепла та води. Законопроект "Про комерційний облік комунальних послуг" у повторному другому читанні підтримало 238 нардепів.
Документ передбачає обов'язкове обладнання всіх будівель, які приєднані до зовнішніх теплових мереж, зовнішніх мереж гарячого водопостачання, зовнішніх водопровідних мереж (окрім мереж систем автономного водопостачання) будинковими лічильниками.