До сурогатних матерів можуть звертатися гомосексуальні пари і ґвалтівники – Микола Кулеба
Уповноважений президента з прав дитини Микола Кулеба вважає, що сурогатне материнство перетворює дітей на товар. Україна не може контролювати, в яких сім'ях живуть діти, вивезені за кордон, підкреслив він.
Україна не може відслідковувати долю дітей, народжених сурогатними матерями для іноземців, про це уповноважений президента з прав дитини Микола Кулеба написав у Facebook 28 травня.
У пості дитячий омбудсмен зазначив, що після того, як він виступив за заборону в Україні комерційного сурогатного материнства, йому надійшла "купа повідомлень щодо того, що сурогатне материнство – це можливість, це технології, які дають людям шанс". Кулеба акцентував на тому, що реклама цієї послуги замовчує про те, хто є замовником.
"Є випадки, коли сім'ї – фіктивні, коли "подружжям" можуть виявитися і гомосексуальні пари, і ґвалтівники. Вона [реклама] не говорить про те, що Україна взагалі не може контролювати, що стається з дітьми, яких вивозять за кордон. Про ставлення до самої жінки – адже, по суті, це експлуатація жінки. Рабство, на яке вона погоджується через бідність. І ніколи б не погодилася, якби не заробіток", – вважає Кулеба.
Омбудсмен навів приклад договору про сурогатне материнство. Підписуючи його, жінка потрапляє в рабство, упевнений Кулеба.
"Вона має звітувати за кожен свій крок, бути готовою зустрітися з генетичними батьками, коли вони цього забажають, не має права плавати, користуватися транспортом, зобов'язана погоджувати всі свої дії. Згідно з договором, сурогатна мати не має права на дитину, яку народила. Вона зобов'язується передати дитину відразу після пологів (п. 2.4.25) акушерці. А у випадку, якщо батьки від цього відмовляться, вона вимушена віддати дитину в державну установу", – написав він.
Відповідно до законодавства України, скористатися послугами сурогатного материнства в Україні може подружжя, чоловік і жінка, які перебувають в офіційному шлюбі, уточнив Кулеба. За його словами, цю норму пари обходять, укладаючи фіктивні шлюби.
"Вони створюють фіктивні шлюби, підроблюють документи, ідуть на інші "схеми", щоб отримати дитину незаконним способом. При цьому вони порушують як законодавство України, так і законодавство тих країн, куди вони вивозять дитину. Й Україна не має доступу до достовірної інформації стосовно всіх осіб, хто користується послугами сурогатного материнства. Тут є безліч маніпуляцій і порушень, про які заявляють і представники посольств іноземних держав в Україні", – додав омбудсмен.
Уповноважений президента з прав дитини Микола Кулеба виступив проти комерційного сурогатного материнства в Україні, коли стало відомо, що в київському готелі "Венеція" перебуває 46 немовлят, народжених сурогатними матерями для іноземців – їх не можуть забрати через пандемію коронавірусу та закриті кордони.