Економіст Савченко: Уряд має підтримати галузі, які постраждають від коронавірусу найбільше. Наприклад, відмовитися від стягування податків
В Україні через карантинні заходи найбільше постраждають сфера послуг і транспорту. Таку думку в коментарі виданню "ГОРДОН" висловив ексзаступник голови правління НБУ, фінансист, економіст Олександр Савченко.
Українському уряду варто підтримати ті галузі, які через коронавірус постраждають найбільше, тимчасово скасувавши для них оподаткування. Таку думку в коментарі виданню "ГОРДОН" висловив ексзаступник голови правління НБУ, фінансист, економіст Олександр Савченко.
"З огляду на структуру нашої економіки, в Україні через карантинні заходи найбільше постраждають сфера послуг і транспорту. Також це торкнеться оптової та роздрібної торгівлі. Що стосується промисловості, то вона в нас почала падати ще до коронавірусу. Ми своїми руками створили ситуацію з падінням промислового виробництва. Це пов'язано з неадекватною курсовою політикою НБУ і борговою політикою Мінфіну. Вони фактично стимулювали банки кредитувати не економіку і людей, а державу. Купували облігації внутрішньої державної позики або депозитні сертифікати. Така політика найбільше вдарила по промисловості й експорту. А зараз, якщо уряд нічого не робитиме, на всю сферу послуг чекає криза. Люди будуть здійснювати набагато менше придбань", – зазначив Савченко.
Він вважає, що ініційовані владою заходи мають бути не тільки заборонними, але й заохочувальними.
"За деякими позиціями необхідне державне регулювання. Уряд має підтримати галузі, які зараз будуть страждати найбільше. Я кажу про безпрецедентні заходи. Наприклад, відмовитися від стягування податків протягом двох-трьох місяців. І навпаки, регулювати рентабельність критично необхідних товарів – тих самих марлевих пов'язок і антисептиків. Адже зараз рентабельність пов'язок сягає 1000%. Це просто ненормально. І демонструє імпотентність уряду. Так, звісно, має бути розумне обмеження діяльності, яка становить ризики розповсюдження хвороби. Але водночас якщо малий бізнес позбавити засобів для існування, то люди просто почнуть умирати від голоду. Це ж не державні чиновники, які отримують зарплату в будь-якому разі. Заходи мають бути не тільки заборонними, але й заохочувальними", – підкреслив економіст.
За його словами, Національному банку необхідно ще більше знизити облікову ставку.
"Нацбанку варто знизити облікову ставку, щоб бізнес отримував хоч якісь гроші. Підприємцям потрібно протриматися, щоб вижити. Думаю, щонайменше до травня доведеться потерпіти. І замість того, щоб допомагати спекулянтам виводити долари під гарну ставку, краще б виділили більше коштів на боротьбу з коронавірусом. Причому гроші спекулянтам пішли з наших резервів. Також ці кошти – а це $1 млрд – можна було б спрямувати на підтримку нашого бізнесу. Адже буде багато банкрутств. Досить імітації! Бізнесу потрібна реальна допомога, а не якісь суцільні засідання та постанови. Ті самі марлеві пов'язки – це елементарна річ. Чому не було держзамовлення? Зараз би їх уже десятки фабрик шили. Це ж один-два дні. Але нічого цього немає. Поки реальної боротьби з коронавірусом немає, лише імітація", – резюмував Савченко.
В Україні станом на 16 березня підтверджено п'ять випадків зараження коронавірусом (чотири з них – у Чернівецькій області), одна із хворих, 71-річна жителька Житомирської області, померла. Ще шістьох українців лікують від COVID-19 за кордоном.
Із 12 березня в Україні через поширення коронавірусної інфекції введено карантин: у країні заборонили масові заходи (більше ніж із 200 учасниками) і закрили навчальні заклади. Обмежувальні заходи триватимуть протягом трьох тижнів – до 3 квітня. Окрім того, у ніч на 16 березня Україна повністю заборонила в'їзд на територію країни іноземним громадянам, а із 17 березня припинить авіаційне сполучення з іншими країнами.
У Чернівецькій області, Одесі, Львові, Києві та Миколаєві місцева влада анонсувала введення обмежувальних заходів. Вони, зокрема, передбачають закриття всіх громадських закладів, окрім продуктових магазинів і аптек.
Спалах коронавірусної інфекції COVID-19 виник наприкінці 2019 року в Китаї. 11 березня Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила поширення коронавірусу пандемією. За даними ВООЗ станом на 15 березня, коронавірусом інфіковано 153 517 осіб у понад 140 країнах, 5735 осіб померли.
Більшість хворих, 80 860 осіб, – жителі Китаю. У цій країні від коронавірусу померло 3213 людей. Протягом останніх тижнів у Китаї фіксують зменшення кількості захворілих. Упродовж останньої доби в цій країні було виявлено 16 нових випадків зараження, а в інших країнах – 10 955.