Екзарх Вселенського патріархату Даниїл: Думаю, якби ми провели об'єднавчий собор раніше, на нього прийшло б значно більше ієрархів УПЦ МП
Об'єднавчий собор в Україні потрібно було проводити якомога швидше, інакше він міг не відбутися, зазначив екзарх Вселенського патріархату, архієпископ Української православної церкви у США Даниїл Памфілійський.
Якби об'єднавчий собор, на якому створили Православну церкву України, було проведено раніше, на нього могло б прийти більше ієрархів Української православної церкви Московського патріархату. Про це в інтерв'ю "BBC Україна", яке вийшло 11 січня, заявив екзарх Вселенського патріархату, архієпископ Української православної церкви у США Даниїл Памфілійський.
Він розповів, що дату собору переносили кілька разів: спершу називали початок листопада, потім – кінець листопада 2018 року.
"Як на мене, після того, як нас (екзархів Вселенського патріархату. – "ГОРДОН") призначили, ми приїхали в Україну, почали переговори і знайшли певне розуміння, проводити собор потрібно було якомога швидше. Чим більше часу ти давав, тим більше було шляхів для іншої, російської сторони дискредитувати нашу роботу і створити передумови для того, щоб все розвалилося. І що більше було затягування, то більше мене турбувало, що ми або не зможемо провести собор, або нам створять умови, в яких ми не зможемо його провести. І частково воно так і сталося. Мені здається, що якби ми його провели набагато швидше, на нього б прийшло набагато більше архієреїв УПЦ МП", – сказав Даниїл.
На його думку, створення ПЦУ відбулося вчасно.
"Беручи до уваги обставини, в яких ми працювали, і зовнішній тиск із боку РПЦ на цей процес та на інші помісні церкви, я задоволений тим, що сталося. Особисто я думаю, що це сталося вчасно, і це – саме те, що потрібно Україні й українській церкві на сьогоднішній день", – заявив він.
15 грудня 2018 року в Софійському соборі в Києві відбувся об'єднавчий собор, завданням якого було створення помісної української православної церкви. На собор запросили всіх архієреїв Української православної церкви Київського патріархату, Української православної церкви Московського патріархату (УПЦ МП) та Української автокефальної православної церкви. УПЦ МП не підтримала собору, у ньому взяло участь лише два митрополити УПЦ МП: митрополит Вінницький і Барський Симеон та митрополит Переяслав-Хмельницький і Вишневський Олександр. Під час собору предстоятелем єдиної Православної церкви України обрали митрополита Епіфанія.
5 січня 2018 року вселенський патріарх Варфоломій підписав томос про автокефалію Православної церкви України, а 6 січня вручив його у Стамбулі предстоятелю Православної церкви України митрополиту Київському Епіфанію. 9 січня томос підписали всі члени Синоду Вселенського патріархату.
Спікер Російської православної церкви Володимир Легойда назвав томос про автокефалію української помісної церкви папером, який не має канонічної сили. Він висловив думку, що "деякі українські політики" і вселенський патріарх за допомогою томосу вкрали у вірян православної церкви Різдво.