Філарет: Порошенку вірити не можна. ПЦУ йому була потрібна, щоби вдруге стати президентом
Томос не допоміг п'ятому президенту України Петрові Порошенку ще раз обратися на цю посаду, але досі багато де залишилися його ставленики, заявив патріарх Філарет.
П'ятий президент України Петро Порошенко використовував надання Православній церкві України томосу у власних політичних інтересах і досі зберігає вплив на ПЦУ, заявив патріарх Філарет в інтерв'ю "Фактам ICTV".
На запитання про юридичний статус Київського патріархату він зазначив, що із 20 червня останній не входить у новосформовану ПЦУ, але раніше призначені Порошенком чиновники продовжують тиснути на Київський патріархат в інтересах ПЦУ.
"Не дивуйтеся, але багато де ще лишилися фактично порошенківські ставленики. Наприклад, голова департаменту у справах релігії та нацменшин Міністерства культури Андрій Юраш. У 2019 році змінилися політичні фігури, але всередині система не зазнала істотних змін. Ці люди виконували завдання, які свого часу перед ними поставив президент Порошенко. А тепер їм складно відмовитися від своїх рішень. Бо одразу спитають: то де ж послідовність?", – сказав Філарет.
Коментуючи стосунки з Порошенком, він зазначив, що шкодує, що свого часу повірив президенту.
"Мені всі говорили, що Порошенкові не треба вірити. Бо він говорить неправду. Але… Я йому повірив. Тепер переконався, що вірити йому не можна. Так, він людина віруюча, але церква йому була потрібна найперше для того, щоби вдруге стати президентом. Томос не поміг", – заявив ієрарх.
Він назвав предстоятеля ПЦУ Епіфанія несамостійною фігурою, політично залежною від попередньої влади, і додав, що в релігійних справах Епіфанієм керує вселенський патріарх Варфоломій.
Ставлення президента України Володимира Зеленського до церковних питань Філарет оцінив позитивно.
"Позицію влади мені озвучив на зустрічі Володимир Зеленський. Вона проста: не втручатися у справи церковні. Нам не потрібне втручання або допомога держави в розбудові церкви. Не треба. Ми самі, – сказав він. – Президент Зеленський висловив побажання не чіпати патріарха, залишити йому і резиденцію, і Володимирський собор".
Громада Свято-Володимирського собору на своєму зібранні заявила, що залишається в УПЦ Київського патріархату й у ПЦУ не переходить, підкреслив патріарх.
"Це право громади – визначати свою приналежність. Тож дивно, що у ПЦУ вирішили розпоряджатися тим, що їм узагалі не належить", – сказав Філарет.
Православну церкву України було створено на об'єднавчому соборі 15 грудня 2018 року, у якому взяли участь усі архієреї Української православної церкви Київського патріархату та Української автокефальної православної церкви, а також двоє архієреїв Української православної церкви Московського патріархату. 5 січня 2019 року вселенський патріарх Варфоломій підписав томос про автокефалію ПЦУ, а 6 січня вручив його предстоятелю Епіфанію у Стамбулі.
У травні 2019 року між Філаретом і предстоятелем ПЦУ Епіфанієм виник конфлікт. Філарет заявив, що Київський патріархат не ліквідовано, і припустив відділення УПЦ КП від ПЦУ.