Філарет про рішення не претендувати на посаду предстоятеля ПЦУ: Вимагали, умови висували. І я, щоб була автокефальна церква, пішов на все

Філарет: Думаю, що буду корисний і для предстоятеля ПЦУ, маючи більше ніж 50-річний досвід служіння на київській кафедрі
Фото: EPA

Почесний патріарх Православної церкви України Філарет заявив, що не усунувся від церковного життя.

Почесний патріарх Православної церкви України Філарет в інтерв'ю каналу "Прямий" 6 січня заявив, що не став висувати свою кандидатуру на посаду предстоятеля ПЦУ, оскільки йому "висували умови".

Ведуча запитала: "Ваше рішення не претендувати на посаду глави церкви багатьох вразило... Чому ви ухвалили саме таке рішення?"

"Тому що вимагали, умови ставили різні. І я заради того, щоб в Україні була визнана автокефальна церква, пішов на все, на всі вимоги, щоб була церква. Я від церковного життя не усунувся, я залишаюся патріархом. Тільки є предстоятель, який очолює ПЦУ, блаженніший митрополит Епіфаній. Але я залишаюся в синоді, залишаюся керуючим парафіями Києва і думаю, що буду корисний і для предстоятеля, маючи більше ніж 50-річний досвід служіння на київській кафедрі", – сказав Філарет.

На думку Філарета, з усього єпископату він "бачив Епіфанія більш здібним для керування такою великою церквою".

15 грудня 2018 року в Софійському соборі в Києві відбувся об'єднавчий собор, завданням якого було створення помісної української православної церкви. Під час собору предстоятелем Православної церкви України обрали митрополита Епіфанія. Окрім нього, за посаду предстоятеля боролися митрополит Вінницький і Барський Симеон від Української православної церкви Московського патріархату, єпископ Вишгородський і Подільський Володимир від Української автокефальної православної церкви.

5 січня 2019 року вселенський патріарх Варфоломій підписав томос про автокефалію Православної церкви України, а 6 січня вручив його у Стамбулі Епіфанію.

Президент України Порошенко опублікував переклад томосу. Згідно з текстом документа, митрополиту Київському не дають права засновувати парафії за межами України, він також має щороку збирати архієрейський собор. Водночас митрополит Київський дістав місце в диптиху слідом за предстоятелем Православної церкви Чеських земель і Словаччини.

Спікер Російської православної церкви Володимир Легойда назвав томос папером, який не має канонічної чинності. Він висловив думку, що деякі українські політики і вселенський патріарх за допомогою томосу вкрали у вірян православної церкви Різдво.

В УПЦ МП заявили, що не будуть проводити богослужінь із Православною церквою України.