Епіфаній щодо томосу про автокефалію Православної церкви України: Давню несправедливість усунуто, а справедливість відновлено
За словами предстоятеля Православної церкви України митрополита Епіфанія, єднання українських православних церков відновлено, а українська дочка Матері-церкви "зросла й утвердилася".
Предстоятель Православної церкви України, митрополит Київський і всієї України Епіфаній 6 січня у Стамбулі заявив, що після отримання ПЦУ томосу про автокефалію відновлено історичну справедливість, передає кореспондент "ГОРДОН".
"Зв'язок нашої церкви з Матір'ю-церквою було ослаблено, але ніколи не було розірвано... Як після нічної темряви знову сходить сонце, так і нині давню несправедливість, завдяки мудрості вашої Всесвятості та святого і священного Синоду Матері – великої церкви Христової усунено, а справедливість відновлено. І нині донька українська з волі Божої і завдяки турботі вашої і нашої Церкви-матері зросла й утвердилася", – сказав Епіфаній, звертаючись до вселенського патріарха Варфоломія після отримання томосу.
Він додав, що на об'єднавчому соборі в Києві було відновлено єднання українських православних церков.
15 грудня 2018 року в Софійському соборі в Києві відбувся об'єднавчий собор, завданням якого було створення помісної Української православної церкви. На собор запросили всіх архієреїв Української православної церкви Київського патріархату, Української православної церкви Московського патріархату та Української автокефальної православної церкви. УПЦ МП не підтримала собору, в ньому взяло участь лише два митрополити УПЦ МП: митрополит Вінницький і Барський Симеон та митрополит Переяслав-Хмельницький і Вишневський Олександр.
Під час собору предстоятелем єдиної Православної церкви України обрали митрополита Епіфанія. Вселенський патріархат визнав підсумки собору і запросив Епіфанія на Фанар 6 січня 2019 року для вручення томосу. 5 січня Варфоломій у патріаршому храмі у Стамбулі підписав томос про автокефалію ПЦУ.
Спікер Російської православної церкви Володимир Легойда назвав томос про автокефалію української помісної церкви папером, який не має канонічної сили. Він висловив думку, що "деякі українські політики" і вселенський патріарх за допомогою томосу вкрали у вірян православної церкви Різдво.
Президент України Петро Порошенко опублікував переклад томосу про автокефалію Православної церкви України. Згідно з текстом томосу, митрополиту Київському не надано права засновувати парафії за межами України, він також повинен щороку збирати архієрейський собор. Водночас митрополит Київський отримав місце в диптиху вслід за предстоятелем Православної церкви Чехії і Словаччини.
6 січня вселенський патріарх Варфоломій вручив у храмі святого Георгія у Стамбулі томос про автокефалію Православної церкви України предстоятелю ПЦУ Епіфанію.