Епіфаній розповів, що єпархія, очолювана Філаретом, поки не перереєструвала статут, тому патріарх міг використати для запрошень бланки УПЦ КП

Епіфаній: На синоді було прийнято рішення про перереєстрацію найближчим часом усіх статутів єпархіальних управлінь у межах ПЦУ
Фото: Митрополит Епіфаній / Facebook

Почесний патріарх Православної церкви України Філарет розсилав архієреям запрошення на урочистості 14 травня на бланках Української православної церкви Київського патріархату. Предстоятель ПЦУ митрополит Епіфаній повідомив, що деякі єпархії УПЦ КП поки не внесли змін до статутів для юридичного приєднання до нової церкви.

Єпархія Православної церкви України, яку очолює почесний патріарх ПЦУ Філарет, поки не перереєструвала статут, про що домовилися на засіданні Синоду ПЦУ, і цим можна пояснити, що запрошення на урочистості у Володимирському соборі було розіслано на бланках Української православної церкви Київського патріархату. Про це в інтерв'ю LB.ua, яке вийшло 10 травня, заявив предстоятель ПЦУ митрополит Епіфаній.

"Якщо ми повернемося до першого засідання Священного синоду – уже в об'єднаній ПЦУ – було прийнято рішення про перереєстрацію протягом найближчого часу всіх статутів єпархіальних управлінь, які існують у її межах. Загалом це 45 єпархій, серед яких наразі перереєстровано практично 90%. 40 єпархіальних управлінь уже внесли зміни – були проведені відповідні загальні збори, на яких було прийнято рішення про приєднання до складу ПЦУ з відповідним рішенням Міністерства культури. Юридично ці єпархії вже знаходяться у складі ПЦУ. Є ще декілька єпархій, які повинні внести зміни до своїх статутів і засвідчити, що вони єдині", – заявив предстоятель.

Він зазначив, що Київська єпархія, якою він керує, юридично закріпила належність до ПЦУ.

"Єпархія у складі парафій Києва, що були до 15 грудня 2019 року в Київському патріархаті, якою керує патріарх [Філарет], – наразі ще ні (не перереєструвала.– "ГОРДОН")", – розповів він.

Православну церкву України було створено на об'єднавчому соборі 15 грудня 2018 року шляхом злиття  УПЦ КП та Української автокефальної православної церкви. 5 січня 2019 року вселенський патріарх Варфоломій підписав томос про автокефалію Православної церкви України, а 6 січня вручив його предстоятелю ПЦУ митрополиту Епіфанію у Стамбулі. Інтронізація Епіфанія відбулася 3 лютого.

8 травня видання LB.ua опублікувало копії запрошень для архієпископів за підписом Філарета, надрукованих на бланках УПЦ Київського патріархату на святкування дня пам'яті мученика Макарія 14 травня.

У коментарі ТСН 9 травня Філарет заявив, що Київський патріархат не ліквідовано, тому що зробити це, за словами патріарха, "може той, хто його створив". Посилаючись на джерела, видання повідомило, що Філарет збирає архієреїв ПЦУ, щоб обговорити можливість відновлення Київського патріархату під його керівництвом.

Епіфаній заявив, що про відновлення Київського патріархату неправильно говорити фактично і юридично. На його думку, це може призвести до ізоляції ПЦУ, позбавлення її томосу про автокефалію і "всіх здобутків церковної незалежності".

Філарет 10 травня сказав, що від моменту обрання Епіфанія предстоятелем ПЦУ вони жодного разу не здійснювали літургії. Також, за інформацією Філарета, митрополит нібито хотів провести своє служіння "то у Дніпрі, то в Маріуполі" "на противагу" урочистостям у Володимирському соборі в день пам'яті Макарія. Разом із тим, Філарет надіслав Епіфанію запрошення на святкування в Києві 14 травня.

Директор департаменту Мінкультури у справах релігій і національностей Андрій Юраш заявив, що УПЦ КП та УАПЦ припинили існування після створення на об'єднавчому соборі ПЦУ. Він додав, що Філарет за рішенням Синоду ПЦУ має залишатися керівним архієреєм Києва зі входженням у його єпархію всіх парафій і монастирів колишньої УПЦ КП столиці й тих громад, які будуть мати бажання приєднатися до структури.