Маляр: Поліцейські, які вкрали речі та їжу під час обшуку фірми, де працюють незрячі, за рік-два, напевно, підуть на підвищення
Незважаючи на проведення реформи, методи роботи українських правоохоронців залишилися тими самими. Навіть у справах, які висвітлюють ЗМІ, однаково відбуваються процесуальні порушення, сказала в коментарі виданню "ГОРДОН" юристка, експертка-кримінологиня Анна Маляр.
Одеські поліцейські, які вкрали речі та їжу під час обшуку фірми, де працюють незрячі, за кілька років можуть піти на підвищення. Таку думку в коментарі виданню "ГОРДОН" висловила юристка, експертка-кримінологиня Анна Маляр.
"Напевно, ці поліцейські за рік-два підуть на підвищення. Таких випадків дуже багато. У нас так відбувається, що той, хто порушує права людей, у поліції завжди йде на підвищення. І це проблема держави Україна. Поки не почнуть нормально працювати правоохоронні органи й суди, сюди не прийде жоден інвестор. Люди будуть розбігатися. Справедливість і безпека – це ж база. А їх у нас немає. Поки вони не з'являться, нормальну країну побудувати неможливо", – підкреслила Маляр.
За її словами, під час обшуків правоохоронці досить часто перевищують свої повноваження.
"Якщо під час обшук немає адвоката, то для людей, які його проводять, це завжди величезна спокуса задовольнити свої базові потреби. Зокрема, це стосується чужого майна, їжі, бажання домінувати, продемонструвати владу. Так, іноді обшук є приводом, щоб у підсумку відкрити кримінальне провадження. Тобто можуть знайти якісь не завжди об'єктивні підстави, щоб продовжити розслідування далі. Й іноді тиснути на людину, проти якої відкрито кримінальне провадження. Або взяти з неї гроші за закриття справи. Деколи для правоохоронних органів відкрита справа – це джерело заробітку. Кількісна різниця між відкритими кримінальними провадженнями і тими, які дійшли до суду, – просто колосальна. Тому обшук без адвоката, як правило, перетворюється на вакханалію. Правоохоронці часто можуть дозволити собі зайве, користуючись переляком людей. Обшук же завжди раптовий. Добре, що про такі випадки стає відомо громадськості. Це зайвий привід нагадати всім, що у вас у телефоні завжди має бути номер адвоката", – сказала співрозмовниця.
Вона зазначила, що більшість співробітників правоохоронних органів працювала там і до реформи.
"У результаті реформи у правоохоронні органи прийшла "нова кров" – до 8% від загальної кількості. Але всі інші співробітники тієї ж поліції працювали там і до реформи. Їм дуже складно працювати по-новому. Вони користуються тим, що громадяни, до яких вони приходять з обшуками, часто не знають, як убезпечити своє майно. А якщо проти людини відкрито кримінальне провадження, то їй узагалі не до зниклих речей стає. Тобто методи роботи правоохоронців залишилися тими самими. Навіть у справах, які висвітлюють ЗМІ, де є адвокати, однаково відбуваються процесуальні порушення. Просто тому, що по-іншому поліція працювати вже не може. Реформа десь якось зачепила патрульну поліцію, але всі інші структури – ні", – резюмувала Маляр.
12 лютого у пресцентрі Головного управління Національної поліції в Одеській області повідомили, що в Одесі поліцейські привласнили речі комерційної структури, у якій проводили обшук. Камера відеоспостереження зафіксувала, як троє співробітників одеської поліції крадуть канцелярські речі та їжу.
В обласному управлінні Нацполіції заявили, що цих поліцейських усунули від виконання обов'язків. ДБР почало розслідування за статтею про крадіжку, вчинену групою осіб.