Мерило: Питання обов'язкової реєстрації абонентів мобільного зв'язку потрібно добре вивчити. Диявол ховається в деталях G

Мерило: Чи не порушує ця вимога прав громадян?
Фото: Jaanika Merilo / Facebook

Громадянин України, який бажає користуватися електронними послугами, повинен бути готовий до ідентифікації своєї особистості, заявила в коментарі виданню "ГОРДОН" радник міністра інфраструктури, заступник міського голови Дніпра Яніка Мерило.

Ініціативу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації (Держспецзв'язку) про введення обов'язкової реєстрації абонентів мобільного зв'язку в Україні потрібно розглядати в контексті гарантування державної безпеки країни, заявила в коментарі виданню "ГОРДОН" радник міністра інфраструктури, заступник міського голови Дніпра Яніка Мерило.

"Це питання двояке, і, сподіваюся, до ухвалення законопроекту буде враховано, зокрема, і світовий досвід, зважено всі "за" і "проти". Питання обов'язкової реєстрації абонентів мобільного зв'язку потрібно добре вивчити. Диявол ховається в деталях. Я розумію цю потребу з огляду на безпеку, але залишається запитання: чи не порушує ця вимога і прав громадян? У світі є різні практики. Я розглядала б у цій ситуації можливі обмеження тільки щодо питання гарантування безпеки", – зазначила Мерило.

На її думку, громадянин України, який бажає користуватися електронними послугами, повинен бути готовий до ідентифікації своєї особистості.

"Розвитку електронних послуг та MobileID такий закон може допомогти. Однак його вплив буде настільки мінімальним, що це точно не повинно бути основною причиною введення обов'язкової реєстрації абонентів мобільного зв'язку. Якщо хтось дуже хотів розвитку електронних послуг, то першим логічним кроком було б ухвалити законопроект про довірчі послуги. А взагалі охочим користуватися електронними послугами не повинно бути важко себе ідентифікувати. Наприклад, в Естонії повноцінно паралельно існують і MobileID, і передоплачені номера для туристів. Але в Естонії і не стоять так критично питання безпеки. Тому якщо і розглядати потребу в такому законі, то насамперед виходячи з міркувань державної безпеки", – наголосила Мерило.

Державна служба спеціального зв'язку та захисту інформації України пропонує запровадити обов'язкову реєстрацію всіх абонентів мобільного зв'язку в Україні. Відповідний законопроект опублікували на сайті відомства 19 липня.

Згідно із законопроектом, за клієнтами зберігається право укладати договір зі стільниковими операторами в будь-якій формі, але в разі відсутності письмового договору телеком-компанії мають вимагати персональні дані усіх без винятку користувачів. У Держспецзв'язку заявили, що в такий спосіб мають намір боротися з мобільним шахрайством та "іншими кібернетичними злочинами".

Міністр юстиції Павло Петренко виступив проти обов'язкової реєстрації всіх абонентів мобільного зв'язку у країні.

В Україні в січні 2014 року в пакеті законопроектів, відомих як "диктаторські", Верховна Рада ввела поняття "екстремістських матеріалів" у кримінальне законодавство і надала Нацкомісії, що здійснює держрегулювання у сфері зв'язку та інформатизації, право обмежувати доступ до сайтів, які поширюють таку інформацію, або сайтів інформаційних агентств, які працюють без державної реєстрації. Ці норми скасували до кінця лютого того ж року, після втечі тодішнього президента Віктора Януковича із країни.