Митрополит УПЦ МП Драбинко про автокефалію для України: Питання можна було розв′язати ще 10 років тому

Драбинко розповів, що питання про автокефалію "було зам'ято" у 2009 році
Фото: Олександр Драбинко / Facebook

Питання про надання православній церкві України автокефалії міг без іміджевих утрат розвязати архімандрит Кирило (Говорун), який 10 років тому був головою відділу зовнішніх церковних зв'язків Української православної церкви Московського патріархату, уважає митрополит УПЦ МП Олександр (Драбинко).

Автокефалію православна церква в Україні могла одержати у 2009 році. Про це в інтерв'ю "Радио Свобода" заявив митрополит Української православної церкви Московського патріархату (УПЦ МП) Олександр (Драбинко).

"Митрополит Володимир, будучи на синаксисі у 2009 році в Константинополі, звернувся до всіх предстоятелів помісних православних церков із листом, щоб вони спільними зусиллями розвязали питання України, українського розколу і статусу УПЦ. Вибачте, тоді це питання було зам'ято. Сьогодні із цим самим питанням патріарх Кирило звертається до всіх предстоятелів і говорить про те, що питання має бути розвязане спільно всіма православними церквами на Соборі, який мав би зібратися. Але 10 років утрачено!" – сказав він.

За словами священнослужителя, питання розколу необхідно було розвязувати.

"Усе-таки мільйони вірян перебували у стані відділення від православної церкви – 5 тис. парафій. Це питання боліло в митрополита Володимира, але не боліло в інших, хто відмовлявся його розвязувати. Було створено за благословення митрополита Володимира комісію про початок діалогу з розкольницькими групами, які існували, із Київським патріархатом, з автокефальною церквою. Я кажу це небезпідставно, бо знаю, що отця Кирила (Говоруна), який був на той час главою відділу зовнішніх церковних зв'язків УПЦ, було якимось чином відкликано до Москви. Було дано інструкції про те, що цей діалог час припинити. Потім митрополит Володимир захворів, і на довге десятиліття це питання знову було знято з порядку денного", – зазначив Драбинко.

Він уважає, що "питання можна було розвязати ще 10 років тому".

"На жаль, на сьогодні його вже знято з порядку денного, оскільки його вже розвязав Константинопольський патріарх. Але питання це міг свого часу без будь-яких іміджевих утрат, як ми їх називаємо світською мовою, розвязати патріарх Кирило. Він міг сприяти цьому, оскільки був на той час головою відділу зовнішніх церковних зв'язків Московського патріархату", – сказав Драбинко.

Синод Вселенського патріархату 11 жовтня ухвалив низку рішень, що стосуються автокефалії Української православної церкви. Зокрема рішення Константинопольського патріархату від 1686 року про передання української церкви в управління Московському патріархату скасовано, із предстоятеля Української православної церкви Київського патріархату Філарета було знято накладену Російською православною церквою (РПЦ) анафему, йому і предстоятелю Української автокефальної православної церкви Макарію повернуто канонічний статус.

Рішення Синоду президент України Петро Порошенко назвав наданням автокефалії Українській православній церкві. Офіційний томос вселенський патріарх Варфоломій вручить обраному на об'єднавчому соборі предстоятелю єдиної помісної церкви.

Предстоятель УПЦ Київського патріархату Філарет повідомив, що не менше ніж 10 ієрархів УПЦ МП уже готові перейти в об'єднану церкву.

15 жовтня Синод РПЦ у Мінську ухвалив рішення про повний розрив євхаристійного спілкування з Константинопольським патріархатом.

Голова відділу зовнішніх церковних зв'язків РПЦ митрополит Волоколамський Іларіон заявив, що фактом "визнання розкольників" вселенський патріарх Варфоломій сам приєднався до "розколу".

22 жовтня у РПЦ заявили, що згодні почати діалог із Константинопольським патріархатом, якщо він усвідомить "помилковість" своїх дій щодо України.