Митрополит УПЦ МП Софроній про перехід у Православну церкву України: Я ні туди і ні сюди. Але я не залишаюся в церкві Московського патріархату
Митрополит Черкаський і Канівський Української православної церкви Московського патріархату Софроній заявив, що "не хоче бути васально залежним" від Вселенського патріархату. Водночас він розповів, що не згадує під час служби предстоятеля Російської православної церкви Кирила.
Митрополит Черкаський і Канівський Української православної церкви Московського патріархату Софроній стверджує, що Православна церква України, про створення якої оголосили на об'єднавчому соборі 15 грудня, буде залежною від Вселенського патріархату, а не автокефальною. Про це він сказав в інтерв'ю "Главкому", яке вийшло 27 грудня.
"Я – людина вільна, не хочу бути васально залежним від греків. Це не автокефалія. Їхній статут говорить про те, що в нас в Україні утворилася грецька церква... У Константинополі ж немає парафій, там немає церкви, там є тільки єпископи. А в Україні відвалилася велика територія, де можна буде розгорнути свою діяльність... Я розумію так: якщо це автокефалія, то церква повинна бути незалежною, як і всі автокефальні церкви. А в нас просто зробили митрополію", – упевнений Софроній.
Він зазначив, що парафії УПЦ МП у Черкаській області поки не переходили в новостворену ПЦУ.
"Поки такого немає. У нас невдовзі відбудеться зібрання, зберу священиків, поговоримо. У мене в єпархії демократія: хочеш – іди, хочеш – ні", – додав він.
Водночас Софроній не сказав, чи збирається переходити в нову ПЦУ.
"Я ні туди і ні сюди. Але я не залишаюся у церкві Московського патріархату! Я не згадую під час служби патріарха [Московського Кирила] ... У незалежної держави повинна бути незалежна церква. А виходить так, що ніби ми й незалежна держава, а ліземо у тенета до греків. А яка різниця, Константинополь чи Москва? Я б вам сказав зараз, що слід далі робити, якби я в руках тримав томос, знав, про що там написано. Тож дочекаймося", – сказав Софроній.
15 грудня в Софійському соборі в Києві відбувся об'єднавчий собор, завданням якого було створення помісної української православної церкви. На собор запросили всіх архієреїв Української православної церкви Київського патріархату (УПЦ КП), УПЦ Московського патріархату та Української автокефальної православної церкви (УАПЦ). У соборі взяло участь двоє митрополитів УПЦ МП: митрополит Вінницький і Барський Симеон та митрополит Переяслав-Хмельницький і Вишневський Олександр.
Софроній заявляв, що не прибув на собор через хворобу і записав відеозвернення, у якому підтримав надання автокефалії українській православній церкві.
Під час собору предстоятелем єдиної Православної церкви України обрали митрополита Епіфанія. Вселенський патріархат визнав підсумки собору і запросив призначеного предстоятеля на Фанар 6 січня 2019 року для вручення томосу.
У Російській православній церкві об'єднавчий собор назвали "канонічно нікчемним", заявивши, що на ньому "неканонічного архієрея обрали таким самим неканонічним предстоятелем". 17 грудня синод Української православної церкви Московського патріархату відсторонив від посад митрополитів, які взяли участь у створенні об'єднаної Православної церкви України.
Православна церква України опублікувала інтерактивну карту переходу церковних парафій в об'єднану автокефальну церкву. Станом на 27 грудня зазначено, що до ПЦУ приєдналися 24 парафії.