МОЗ планує закупити засоби для захисту від коронавірусу за завищеними цінами
МОЗ України отримало понад 3 млрд грн на купівлю засобів захисту для медиків та обладнання для лікарень. За інформацією Bihus.info, розрахункова вартість деяких позицій значно перевищує вартість, за якою ці товари купують волонтери.
Більш ніж 3 млрд грн із Фонду боротьби з COVID-19 виділили Міністерству охорони здоров'я України на придбання захисних засобів для медиків та обладнання для лікарень. Плануючи ці закупівлі, МОЗ заклало вартість, що перевищує ринкову ціну медичних товарів, про це 26 травня повідомив Bihus.Info.
"Мова йде про 2 990 045 300 грн. Щоб отримати гроші, міністерство мало погодити виділення в бюджетному комітеті Верховної Ради, куди напередодні від імені міністра [здоров'я] Максима Степанова надійшов лист із розрахунками та обґрунтуванням витрат", – наголошують у розслідуванні.
Як з'ясували журналісти Bihus.Info, частина позицій із переліку за розрахунковою вартістю майже наполовину перевищує ринкову вартість. Різниця в ціні тільки захисних костюмів, яких МОЗ планує придбати майже 4,5 млн, порівняно із ціною, за якою такі самі за характеристиками костюми закуповують благодійники, – більш ніж 1 млрд грн, підкреслили в розслідуванні.
"Якщо припустити, що в розрахунках МОЗ "захисний одяг" по 488,61 грн за штуку – це одноразові ізоляційні костюми біозахисту, такі, які, за даними [організації] "Пацієнти України", в закупівлі коштують 215 грн, то тільки на них закладена переплата на такій кількості більше 50% – 1 195 645 603 грн. І це не враховуючи вдвічі дорожчих респіраторів, окулярів та масок", – зазначає автор розслідування.
Президент України Володимир Зеленський 25 заявив, що буде особисто контролювати закупівлі засобів індивідуального захисту, які проводить Міністерство охорони здоров'я країни.
"Ми отримуємо сигнали, що не все є в лікарнях. Попри цифру уряду, що начебто медзаклади забезпечені на 70%, деяких засобів там немає. Якщо антисептиком медики забезпечені на 600%, то одноразових халатів є лише 16%, а одноразових захисних окулярів і щитків – узагалі 4%, костюмів біозахисту – 51%. Отже, лікарні не забезпечені. Щоб говорити про 70% забезпеченості, нам треба мати всіх товарів по 70%", – підкреслив Зеленський.
Станом на ранок 27 травня в Україні від коронавірусної інфекції померло 658 осіб, одужало 7995. Загальна кількість випадків COVID-19 за час епідемії сягнула 21 905. Протягом доби більше хворих, ніж у Києві, зафіксували тільки в Чернівецькій і Рівненській областях.