На Хрещатику "закінчилися" квартири за $6 тис. – Фонд держмайна

До запущення модуля ocinka.online навіть великі об'єкти нерухомості в центрі Києва оцінювали до 149 тис. грн, щоб уникнути сплати податків, заявили у ФДМ
Фото: pixabay.com

За даними Фонду державного майна, протягом дня в Україні укладають 24002700 угод із нерухомістю, до 30% таких угод донедавна укладали за заниженою вартістю.

Фонд державного майна України (ФДМ) із 18 липня запустив модуль ocinka.online, який діє за принципом системи ProZorro, тим самим ударивши по "сірих оцінювачах", пишуть "Подробности".

У модулі міститься більше ніж 2 млн записів найбільших сайтів купівлі-продажу нерухомості, що дає змогу автоматично визначати середню вартість квадратного метра за 15 критеріями та здійснювати верифікацію звіту оцінювача. Якщо вартість нерухомості, яку готують до купівлі-продажу, є заниженою, модуль не дозволяє зареєструвати її в системі та блокує подальші дії нотаріуса щодо реєстрації угоди. 

Видання зазначає, що до запущення модуля навіть великі об'єкти нерухомості оцінювали до 149 тис. грн, що давало змогу уникнути сплати податків: у базі Фонду держмайна є й земельні ділянки, і квартири на Хрещатику із оцінковою вартістю $5–6 тис.

За даними ФДМ, протягом дня в Україні укладають 2400–2700 угод із нерухомістю, до 30% таких угод донедавна укладали за заниженою вартістю. Унаслідок заниженого оцінювання держава недоотримувала податків на суму 2–3 млрд грн щорічно.

За прогнозом заступника голови ФДМ Євгена Асташева, який відповідає за впровадження проекту ocinka.online, надалі надходження до бюджету зростуть: названі суми за операції із житловою нерухомістю було отримано під час роботи тільки одного електронного майданчика. Незабаром запрацює ще один, а до кінця осені буде понад 10 електронних майданчиків.

"Порядні оцінювачі добре сприйняли систему та почали в ній працювати, усякі сірі махінатори, зрозуміло, демонструють своє невдоволення. Система ефективно працює та позбавляє оцінювачів чорного заробітку, а отже, робить наш ринок прозорішим і дисциплінованішим", – зазначив Асташев.

Протягом 10 днів роботи модуля нотаріуси перевірили 2135 об'єктів житлової нерухомості, що опосередковано підтверджує укладення угод на загальну суму приблизно 1,5 млрд грн, із яких сплачено 97 млн грн податку на дохід фізичних осіб, 22,4 млн грн військового збору, 14,9 млн грн пенсійного збору і держмита на суму 14,9 млн грн.

"Заниження вартості хоча б 30% об'єктів житлової нерухомості удвічі-тричі, яке помічали до введення модуля в роботу, призвело б до недоотримання бюджетом 30–40 млн грн протягом цих 10 днів", – підкреслив Асташев.

Загалом упровадження системи дасть змогу збільшити надходження у державний бюджет на 2–5 млрд грн щорічно, вважає заступник голови ФДМ.

Модуль ocinka.online розроблено як аналог систем ProZorro: він забезпечує анонімність та унеможливлює ідентифікацію суб'єктів оцінкової діяльності та оцінювачів у Єдиній базі до закінчення перевірки звіту щодо оцінення. Це є гарантією об'єктивності та неупередженості перевірки, відсутності людського фактора та негативних правових наслідків для суб'єкта оцінкової діяльності й оцінювачів у разі відмови Єдиної бази в реєстрації звіту щодо оцінки через невідповідність індикативним показникам.