"Над дітьми не проводили дослідів. Їхній плач – не вираз болю, а просто реакція на світ". Режисер фільму "Дау" не очікував звинувачень у жорстокості
У зйомках фільму "ДАУ. Дегенерація" брали участь діти-сироти з дитячого будинку. З усіма немовлятами були медсестри та няні, заявив російський режисер Ілля Хржановський.
Російський режисер Ілля Хржановський, автор фільму "ДАУ. Дегенерація", заявив, що на зйомках не проводили жодних дослідів над дітьми, а вони плакали, бо так висловлюють реакцію на світ. Про це він розповів в інтерв'ю Ксенії Собчак.
"Над ними нічого не робили, жодних дослідів. З усіма немовлятами були медсестри та няні – і це видно в кадрі. Діти плакали, коли їх переодягали, що їм, у принципі, властиво. Цей плач означає не вираз болю, а просто реакцію на світ", – сказав Хржановський.
Він підтвердив, що у зйомках брали участь діти-сироти з дитячого будинку.
"Мені було важливо саме показати цих немовлят, зокрема тих, які не цілком здорові. Але це, знову-таки, було погоджено з лікарями, із різними установами. Але мені було важливо показати цю крихкість людини, із якої незрозуміло що може вирости", – пояснив режисер.
Він додав, що не припускав, що його можуть звинуватити в неетичності чи жорстокому поводженні з дітьми. На думку режисера, усе відбувалося "в легальному полі".
"ДАУ. Дегенерація" – один із серії фільмів про радянського фізика, нобелівського лауреата Льва Ландау. Його зняв російський режисер Ілля Хржановський. Фільм знімали протягом 2008–2011 років, зйомки відбувалися, зокрема, в Харкові.
Однією з перших звернула увагу на ймовірне насильство над дітьми під час зйомок стрічки експертка з дитячої нейропсихології Олена Самойленко, про що вона повідомила 20 квітня у Facebook. "Діти не плачуть просто так. Вони плачуть, коли голодно, боляче, простір навколо здається загрозливим, коли страшно. Вони впевнені: якщо подразник не зникає, то вони помруть. Це глобальний страх, який допомагає людині виживати і кликати на допомогу", – зазначила вона.
22 квітня 2020 року прокуратура Харківської області зареєструвала кримінальні провадження за фактами ймовірних тортур під час зйомок фільму. За інформацією правоохоронців, неповнолітнім, які, ймовірно, є сиротами, під час зйомок було заподіяно фізичного болю або моральних страждань.
Представники компанії "Феномен-Україна", яка займалася зйомками проєкту на території України, у листі на ім'я дитячого омбудсмена України Миколи Кулеби заявили, що під час знімального процесу були присутні опікуни дітей, а всі дії було узгоджено з органами опіки, пише "Главком".