Патріарх Філарет: Усередині Московського патріархату вже почався рух за приєднання до майбутньої помісної церкви. Зараз усі чекають томосу
Українська помісна православна церква після одержання томосу про автокефалію готова прийняти всіх чинних ієрархів Московського патріархату, підкреслив патріарх Української православної церкви Київського патріархату Філарет.
До двох третин єпископату Української православної церкви Московського патріархату готові перейти в єдину помісну церкву в Україні після одержання томосу про автокефалію, заявив в інтерв'ю "РБК-Україна", опублікованому 17 вересня, предстоятель Української православної церкви Київського патріархату Філарет.
"Усередині Московського патріархату вже почався рух за приєднання до майбутньої помісної церкви. Зараз усі чекають томосу. Коли томос буде отриманий, тобто цю церкву визнає світове православ'я, архієреї зможуть у неї перейти і вже будуть захищені, Москва не зможе їх покарати. А поки томосу немає, багато бояться. Є інформація, що 10 чинних архієреїв УПЦ МП звернулися за томосом до вселенського патріарха, двоє з них підтвердили це публічно. Але, за нашими підрахунками, до двох третин єпископату готові перейти в єдину церкву. Їх буде стимулювати те, що парафії МП самі почнуть туди переходити. Так що архієреї можуть залишитися без парафій і будуть змушені йти за своєю паствою", – сказав патріарх Філарет.
Він уточнив, що в майбутньому Соборі Української церкви братимуть участь тільки ті архієреї МП, хто звернувся до вселенського патріарха Варфоломія про надання томосу.
"Решта зможуть приєднатися до єдиної церкви", – продовжив глава УПЦ КП.
На запитання, чи є ймовірність того, що в Українську церкву перейдуть і намісники Києво-Печерської та Почаївської лавр, Філарет відповів: "Є".
"Якщо, наприклад, ці намісники попросяться в Київський патріархат, ми їх приймемо. Ми плануємо, що всі архієреї МП і Української автокефальної православної церкви залишаться на своїх місцях і зі своїми парафіянами. Якщо якийсь архієрей прийшов із половиною своєї єпархії – керуватиме половиною, перейде з трьома сотнями парафій – буде ними керувати... Конфліктів не буде. Уже зараз на одній території існують за фактом УАПЦ, Московський патріархат і Київський патріархат, тобто три різні церкви. А якщо ми будемо в єдиній церкві з одним патріархом, то які можуть бути протиріччя? Із часом, звичайно, усе може змінюватися, бо це життя церкви. Однак наш принцип такий – немає наших і ваших, усі наші", – додав глава УПЦ КП.
Відповідаючи на запитання, чи готова помісна церква прийняти всіх чинних ієрархів УПЦ МП, патріарх Філарет сказав: "Так".
"Вони не чужі нам, вони для нас свої. Усе, що було раніше, хто б що не говорив, усе буде відкинуто і забуто", – заявив патріарх Філарет.
19 квітня Верховна Рада України проголосувала за постанову про звернення президента до вселенського патріарха Варфоломія з проханням надати томос про автокефалію православній церкві в Україні. 22 квітня президент Петро Порошенко повідомив, що Вселенський патріархат розпочав розгляд цього питання.
2 вересня Архієрейський собор ухвалив рішення, що Константинопольський патріархат може надавати автокефалію без погоджень з іншими церквами.
7 вересня в межах підготовки до надання автокефалії православній церкві в Україні Вселенський патріархат призначив своїми екзархами в Києві архієпископа Даниїла Памфілійського зі США і єпископа Іларіона Едмонтонського з Канади.
Дії константинопольського патріарха Варфоломія щодо призначення представників в Україні в РПЦ розцінили як "грубе вторгнення" на свою канонічну територію і пообіцяли, що такі дії "не залишаться без відповіді".
14 вересня на позачерговому засіданні Синод Російської православної церкви ухвалив рішення припинити участь РПЦ у структурах, пов'язаних із Константинопольським патріархатом. Синод також вирішив припинити спільне служіння представників РПЦ з ієрархами Константинопольського патріархату і заборонити під час богослужінь згадку вселенського патріарха Варфоломія.