Переможець конкурсу на посаду голови Інституту нацпам'яті про Бандеру і Шухевича: Питання щодо таких героїв мають вирішуватися у громадському діалозі
У питанні героїзації представників національно-визвольної боротьби середини XX століття, таких як Степан Бандера і Роман Шухевич, ніхто не повинен оперувати штампами радянської пропаганди, але, з іншого боку, ніхто не може ігнорувати об'єктивні факти. Про це заявив переможець конкурсу на посаду директора Українського інституту національної пам'яті Антон Дробович.
Українському народові потрібно пояснити, чому керівники національно-визвольної боротьби середини XX століття Степан Бандера і Роман Шухевич важливі для однієї частини суспільства і токсичні для іншої. Таку думку в інтерв'ю "Радіо Свобода" 13 грудня висловив переможець конкурсу на посаду голови Українського інституту національної пам'яті Антон Дробович.
"Перш за все, треба пояснити суспільству, чому ці люди, ці герої важливі для однієї частини суспільства, і розібратися, чому вони токсичні для іншої. Розповісти, як працювала радянська пропаганда. Просто питання щодо таких героїв має вирішуватися у громадському діалозі, ніхто нікому не може нав’язувати героїв – одна сторона іншій і навпаки. Тому щодо цих героїв повинне бути розуміння, щоб у Львові, Києві, Івано-Франківську могли пояснити, чому для тих чи інших людей ті чи інші герої важливі. Ніхто не має оперувати штампами радянської пропаганди, але, з іншого боку, ніхто не може ігнорувати об'єктивні факти", – підкреслив Дробович.
Він сказав, що серед пріоритетів Інституту національної пам'яті – завершення декомунізації, розширення тематики, посилення міжнародного діалогу щодо історичної пам'яті. Крім того, в УІНП мають намір більше говорити про історичних особистостей, які об'єднують українців.
На думку Дробовича, попереднє керівництво інституту особливу увагу приділяло тематиці Другої світової війни, складним історичним подіям, питанням та постатям, які викликають неоднозначну реакцію в суспільстві, є конфліктними в діалозі України з Польщею та Ізраїлем. Було поширено багато радянських міфів і стереотипів щодо тих чи інших українських діячів.
Тепер Інститут нацпам'яті займеться також такими темами, як депортація, шістдесятники, Голокост, АТО/ООС і пам'ять про історію до ХХ століття, додав переможець конкурсу на посаду голови УІНП.
Дробович, коли був кандидатом на посаду голови інституту, говорив у опублікованому 20 листопада інтерв'ю "Історичній правді", що йому подобаються "не всі рішення та методи" команди колишнього керівника УІНП Володимира В'ятровича.
"Деякі речі хочеться переробити або завершити в інший спосіб. Але слід віддати належне цим людям – це чи не перший випадок в історії української незалежної держави, коли хтось так пристрасно й рішуче здійснював гуманітарну політику. Вони мали волю, силу і чин. Чи сподобалося це більшості громадян? Щодо цього є питання", – зазначав він.
Також Дробович говорив, що процес декомунізації ще не завершений, і заявляв про необхідність зробити офіційну політику пам'яті в Україні виваженішою і ліберальнішою.
Після перемоги Дробовича В'ятрович припустив, що "у національній пам'яті може не лишитися місця для України та українців".
Кабмін затвердив підсумки конкурсу, однак призначать Дробовича на пост голови УІНП тільки після проведення спецперевірки.