Після вибуху на військовому полігоні в Росії рівень радіації в Україні не підвищувався – ДСНС і Головний центр спеціального контролю
Радіаційний фон в Україні – у межах норми. Про це виданню "ГОРДОН" повідомили у Державній службі з надзвичайних ситуацій та Головному центрі спеціального контролю.
Моніторинг не виявив перевищення показників радіаційного фону в Україні. Про це повідомив заступник начальника Головного центру спеціального контролю Ігор Корнієнко, коментуючи виданню "ГОРДОН" інформацію Організації Договору про всеосяжну заборону ядерних випробувань (ОДВЗЯВ) щодо того, що хмара радіонуклідів, яка з'явилася після вибуху на російському військовому полігоні, досягла України.
"Ми не можемо відповідати за ситуацію в усій країні, тому що ми не контролюємо 100% території. У нас є мережа обладнаних пунктів спостереження, де регулярно проводять вимірювання. І в цих пунктах ми не зафіксували підвищення радіаційного фону. Є добові коливання значень, але вище за норму показники не піднімалися. Також ми робимо відбір проб повітря, і техногенних радіоактивних речовин у них не виявили. Ті коливання, які є, не мають стосунку до події в Росії", – зазначив співрозмовник.
Ці дані підтвердили й у Державній службі з надзвичайних ситуацій.
"Відхилень [рівня радіації] від норми зафіксовано не було", – сказав заступник начальника відділу взаємодії зі ЗМІ та зв'язків із громадськістю ДСНС Володимир Овсяник.
8 серпня на військовому полігоні в Архангельській області під час випробування рідинного реактивного двигуна стався вибух, який, за даними міської влади Сєвєродвінська, призвів до підвищення радіаційного фону. 10 серпня стало відомо, що внаслідок вибуху загинуло п'ятеро співробітників "Росатому". Як повідомили в російській держкорпорації, вибух на морській платформі полігону ВМФ Росії стався після випробування ракети, назви якої не уточнили.
18 серпня голова підготовчої комісії ОДВЗЯВ Ласіна Зербо опублікував у Twitter GIF-карту можливого розльоту радіонуклідів після вибуху ракети на російському полігоні під Сєвєродвінськом Архангельської області. Як демонструє інтерактивна модель, після вибуху хмара поширилася над територією Росії, 12 серпня накрила Казахстан, а 14–15 серпня пройшла південь України й попрямувала на північ через Київ.
Організацію Договору про всеосяжну заборону ядерних випробувань було створено після набуття чинності Договору про всеосяжну заборону ядерних випробувань, який було відкрито для підписання в 1996 році. Підготовчу комісію ОДВЗЯВ створили в 1997 році. Основним завданням підготовчої комісії є створення та експлуатація міжнародної системи моніторингу, яка складається із 337 станцій у всьому світі.