"Початок повномасштабних гонінь". Патріарх Кирило написав звернення до лідерів світових церков, ООН та ОБСЄ
Патріарх Російської православної церкви Кирило звернувся до релігійних і державних діячів, лідерів міждержавних організацій із закликом докласти всіх зусиль для того, щоб захистити єпископат, духовенство та вірян Української православної церкви Московського патріархату від "дискримінації і тиску" з боку української влади.
Патріарх Російської православної церкви Кирило надіслав звернення лідерам світових церков, генеральним секретарям ООН та ОБСЄ, лідерам Франції і Німеччини, у якому поскаржився на порушення прав ієрархів, духовенства і вірян Української православної церкви Московського патріархату в Україні. Звернення опубліковано на сайті відділу зовнішніх церковних зв'язків РПЦ.
"Останнім часом втручання керівників світської української держави у церковні справи набуло характеру грубого тиску на єпископат та кліриків Української православної церкви, що дає підстави говорити про початок повномасштабних репресій", – ідеться у зверненні.
Кирило зазначив, що президент України Петро Порошенко разом із Вселенським патріархом Варфоломієм намагаються створити "нову релігійну організацію".
"Щоб примусити єпископат УПЦ [МП] до участі в цьому заході (об'єднавчому соборі. – "ГОРДОН") органи державної влади і правоохоронні органи України вдалися до низки дій, що грубо порушують конституційні права та свободи громадян України", – підкреслив патріарх РПЦ.
Він нагадав, що священиків УПЦ викликають на допити до Служби безпеки України, затримують, обшукують і не пускають на підконтрольну українському уряду територію країни з окупованої частини Донбасу. Кирило зазначає, що в українських ЗМІ триває "масована кампанія з дискредитації української церкви".
"Наприклад, 30 листопада цього року радник міністра внутрішніх справ України Зорян Шкіряк публічно охарактеризував намісника Успенської Києво-Печерської лаври митрополита Вишгородського і Чорнобильського Павла як "упиря, який ненавидить Україну, українців і все українське", – зазначив Кирило.
На думку патріарха РПЦ, президент України особисто не приховує "ворожого ставлення" до церкви. "Ми не знаємо, якими будуть подальші кроки влади України, на які ще порушення основних і невід'ємних прав людини та громадянина вони можуть зважитися для досягнення поставленого завдання протягом часу, що залишився до президентських виборів", – зазначив Кирило.
Він звернувся до релігійних і державних діячів, лідерів міждержавних організацій із закликом докласти всіх зусиль для того, щоб захистити єпископат, духовенство і вірян УПЦ МП від дискримінації та тиску з боку української влади.
Звернення патріарха адресовано предстоятелям помісних православних церков, папі римському Франциску, главі англіканської спільноти архієпископу Кентерберійському Джастіну Велбі, генеральному секретарю Всесвітньої ради церков Олафу Фюксе Твейту, генеральному секретарю ООН Антоніу Гутеррішу, генеральному секретарю ОБСЄ Томасу Гремінгеру, президенту Франції Еммануелю Макрону і канцлеру ФРН Ангелі Меркель "як главам держав, що входять до нормандської четвірки".
Синод Вселенського патріархату 11 жовтня ухвалив низку рішень, що стосуються автокефалії Української православної церкви. Зокрема, рішення Константинопольського патріархату від 1686 року про передання української церкви в управління Московському патріархату скасовано; із предстоятеля Української православної церкви Київського патріархату Філарета було знято накладену Російською православною церквою (РПЦ) анафему; йому і предстоятелю Української автокефальної православної церкви Макарію повернуто канонічний статус.
Офіційний томос про автокефалію православної церкви в Україні вселенський патріарх Варфоломій вручить обраному на об'єднавчому соборі УПЦ КП, УАПЦ та УПЦ МП предстоятелю єдиної помісної церкви. Собор заплановано на 15 грудня.
Предстоятель УПЦ МП Онуфрій назвав об'єднавчий собор незаконними зборами, оскільки в ньому візьмуть участь "представники розкольницьких угруповань", і зазначив, що не благословляє духовенство УПЦ МП на участь у ньому. У Вселенському патріархаті відповіли, що собор все одно відбудеться 15 грудня.
15 жовтня Синод РПЦ розірвав євхаристійне спілкування з Константинопольським патріархатом, 13 листопада таке саме рішення ухвалив Собор єпископів УПЦ МП.