Представник Вселенського патріархату Іов заявив, що відлучення Мазепи від церкви було неканонічним
У Вселенському патріархаті ніколи не визнавали накладеної на гетьмана Івана Мазепу Російською православною церквою анафеми, оскільки вона була політично мотивованою, заявив представник Вселенського патріархату у Всесвітній раді церков архієпископ Тельміський Іов.
Накладена Російською православною церквою на гетьмана Івана Мазепу анафема була політично вмотивованою, а тому Вселенський патріархат ніколи не визнавав її. Про це в інтерв'ю виданню "Главком" повідомив представник Вселенського патріархату у Всесвітній раді церков архієпископ Тельміський Іов.
"Не дивлячись на накладення Російською церквою на гетьмана Мазепу неканонічної анафеми, представники Вселенського патріархату її не визнавали, адже вона була накладена з політичних мотивів, як засіб політично-ідеологічних репресій, і не мала жодних віросповідних, богословських чи канонічних причин", – заявив архієпископ.
Він розповів, що в еміграції Мазепа сповідався у православних священиків Вселенського патріархату. Перед смертю вони відпустили йому гріхи, після чого Мазепу відспівали.
"Його тіло було покладене в православній церкві містечка Варниця, яка перебувала в юрисдикції Вселенського патріархату, а згодом його перепоховали в місті Галац на Дунаї, де в центральному соборі Свято-Георгіївського монастиря місцевий митрополит відслужив заупокійну службу за спочилим гетьманом. Цей митрополит був ієрархом Вселенського патріархату. Отже, можемо говорити, що Іван Мазепа помер як вірний Матері-церкви, Вселенського патріархату", – зазначив Іов.
Він також нагадав, що в Конституції гетьмана Пилипа Орлика від 1710 року були прописані зобов'язання відновити над Київською митрополією юрисдикцію Вселенського патріархату. Київські митрополити змушені були стати екзархами вселенських патріархів.
"Тому немає нічого дивного, що й сучасні президенти незалежної України вже в наш час намагалися й намагаються виконати цей заповіт, ініціювавши відновлення діалогу з Матір'ю-церквою, Вселенським патріархатом", – зазначив священнослужитель.
12 листопада 1708 року за наказом російського царя Петра I Російська православна церква наклала анафему на гетьмана Івана Мазепу – відлучила його від церкви. Причиною був перехід гетьмана на бік шведського короля Карла XII під час Великої Північної війни.