У разі дифтерії людина може бути просто переносником. І жодних ознак хвороби не буде – імунолог Лапій G

Лапій: Щоб передався збудник дифтерії, потрібен дуже тісний контакт. Наприклад, у годину-пік у громадському транспорті
Фото: Федір Лапій / Facebook

Захист від дифтерії один – вакцинуватися, заявив у коментарі виданню "ГОРДОН" головний дитячий імунолог Києва Федір Лапій.

У разі дифтерії людина може бути просто переносником і не відчувати жодних ознак хвороби, сказав у коментарі виданню "ГОРДОН" головний дитячий імунолог Києва Федір Лапій.

"Я був би дуже обережним, коли йдеться про підтвердження випадків із дифтерією. Коли ми говоримо про збудника дифтерії, не можна забувати про поняття носійства. Люди можуть бути носіями. Є випадки, що потребують обстеження. Це так звані випадки ангіни. Тобто підозрілий, імовірний і підтверджений випадки – це все різні речі. Головне в дифтерії – продукція токсину. І якщо від нього не буде захисту, він може вражати наші органи. І передусім ідеться про серце – міокард. Одна з причин смерті хворих на дифтерію – ураження міокарда", – підкреслив Лапій.

Він зазначив, що найкращий захист від дифтерії – це вакцинація.

"Випадки дифтерії в Україні було зафіксовано і 2018 року, і раніше. І хворіли якраз ті, хто не був вакцинований. Потрібно розуміти, що навіть якщо у вас червоне горло і виділяється збудник дифтерії – це ще не означає, що ви нею захворіли. Захист від дифтерії один єдиний – вакцинуватися. Це захистить від дій токсину, що продукує бактерії. А у разі введення в організм знезараженого токсину імунна система починає виробляти антитіла, які нейтралізують токсин. Тому якщо ви вакциновані і пройшли ревакцинацію, то жодних проблем із дифтерією у вас бути не повинно", – заявив співрозмовник.

За його словами, в Україні необхідно підвищувати рівень вакцинації серед населення.

"Наприклад, той самий кір набагато легше передається, ніж дифтерія. Щоб передався збудник дифтерії – потрібен дуже тісний контакт. Практично обличчя в обличчя. Як варіант, це може бути в годину-пік у громадському транспорті. Якщо ви так близько з іншими людьми не контактуєте, то ймовірність зараження буде досить низькою. Інша річ, що кір проявляється конкретними симптомами, а в разі дифтерії людина може бути просто переносником. І жодних ознак хвороби не буде. На жаль, рівень імунізації в Україні не такий, яким мав би бути. Необхідність підвищення рівня вакцинації як була актуальною п'ять років тому, так і залишається донині", – резюмував Лапій.

Цього місяця в Україні зафіксували п'ять випадків дифтерії. 24 жовтня захворювання діагностували в дев'ятирічного ліцеїста в Києві, повідомили в Центрі громадського здоров'я. Клас, де навчається хлопчик, закрили на карантин.

Чотири випадки захворювання на дифтерію зафіксовано в Ужгороді, повідомили у ЦГЗ. Усі хворі – студенти Ужгородського національного університету, у виші через дифтерію припинили навчальний процес.

До цього в Україні 2019 року було лабораторно підтверджено два випадки хвороби – у Хмельницькому та Луганській області, повідомила міністерка охорони здоров'я Зоряна Скалецька.

24 жовтня у МОЗ заявили, що сироватка проти дифтерії надійде в Україну протягом місяця.

Дифтерія – гостре інфекційне захворювання, що передається повітряно-крапельним шляхом і через предмети вжитку, посуд та іграшки. Найчастіше вражає ротоглотку, можуть постраждати гортань, бронхи, шкіра, інші органи.

Смертність сягає 50%. Єдиною профілактикою інфекції є вакцинація.

У Центрі громадського здоров'я підкреслили, що вакцина від дифтерії є в достатній кількості в усіх регіонах України. Для дорослих ревакцинацію передбачено кожні 10 років після 16-річного віку. Для дітей – згідно з календарем щеплень.

Під час епідемії дифтерії в Україні в 19911998 роках, спричиненої низьким охопленням вакцинацією і браком ревакцинації, на дифтерію захворіло приблизно 20 тис. осіб, 696 із них померли, нагадали в МОЗ. У 2018 році в Україні зафіксували 10 випадків дифтерії.