"Сирітству – ні!": майстерня добрих справ Актуально

Педагоги обговорювали з дітьми, як і чому важливо творити добро
Фото: Фонд Ріната Ахметова

Кожна людина може зробити світ добрішим і милосерднішим, але не завжди використовує цю можливість. 13 листопада – Всесвітній день доброти. Це свято з'явилося 20 років тому й об'єднало філантропів, які самі роблять добрі справи і надихають інших людей змінювати світ на краще.

На честь свята програма "Сирітству – ні!" Фонду Ріната Ахметова влаштувала Майстерню добрих справ для дітей, яких узяли на виховання в сім'ї. Їх навчили, як можна розкрити найкращі якості і повірити у свої сили.

"Дітки, які раніше виховувалися в інтернатних закладах, а тепер зігріті теплом і любов'ю сім'ї, як ніхто інший знають, якою чарівною силою володіють доброта і любов, – розповідає Анастасія Кладова, керівник проектів і програм Фонду Ріната Ахметова. – Проведення тренінгів, семінарів та свят для сімей, які взяли на виховання дітей, – добра традиція програми "Сирітству – ні!" Фонду Ріната Ахметова, завдяки якій уже понад дев'ять тисяч хлопчиків та дівчаток знайшли свої сім'ї".

Фото: Фонд Ріната Ахметова

Із найменшими учасниками майстерні – дітьми віком від трьох до дев'яти років – педагоги обговорювали, як і чому важливо творити добро і що змінювати світ на краще здатні і діти. А натхнені малюки втілювали свої ідеї і мрії в малюнках.

"Творити добро – означає всіх любити, – розповідає п'ятирічна Іванна Івко. – Я постійно творю добро, кажу людям добрі слова. Цілую й обіймаю маму і тата, допомагаю їм. А коли настане зима, буду годувати пташок і звірів".

Підліткам заняття в майстерні допомогло побачити, в яких саме напрямах вони можуть виразити себе й робити світ кращим. Говорили і про безкорисливу допомогу близьким і незнайомим людям, про порятунок тварин і захист природи. Учасники сказали, що перед ними відкрилися нові перспективи і цілі. А відкриттям для багатьох стало усвідомлення, що навіть сильна зайнятість і відсутність величезних ресурсів не можуть перешкодити людині робити добрі справи щодня..

"Добрі справи – це щось не завжди складне, але завжди безкорисливе, – сказала 13-річна Аліса Сноз. – Можна привозити корм тваринам та пледи. Я так робила недавно з подругою. А ще можна брати участь у благодійних акціях і марафонах. Іноді навіть можна комусь просто дати пораду або подати руку – це теж добра справа. Добру справу треба робити від душі. Не завжди може вийти, як ви цього хотіли. Але головне, щоб людині, для якого ви робите добро, було приємно. І тоді вам теж стане світліше на душі".

Фото: Фонд Ріната Ахметова

Заняття сподобалися і батькам – усиновителям, опікунам та вихователям дитячих будинків сімейного типу. Найстарші учасники Майстерні добрих справ разом із психологом училися складати карту бажань, яка допоможе визначити пріоритети і впевненіше йти до цілей, не забуваючи про власні мрії. Адже часто у батьків, які прийняли в сім'ю дітей і цілком присвячують себе вихованню та вирішенню нагальних побутових проблем, на себе і свої мрії не залишається ні часу, ні сил. Але дуже важливо вміти проявляти доброту не тільки до інших, але й до самого себе.

"Разом із батьками ми провели чудову арт-терапевтичну методику, яка дала їм можливість відпочити і помріяти цілі дві години, – розповідає Марина Сорокіна, психолог Фонду Ріната Ахметова. – Кожен створював персональну карту бажань, якою можна буде користуватися і в майбутньому. Вона допоможе поліпшити настрій, визначити цілі та знайти шляхи їх реалізації. Адже всі батьки, які були присутні на нашій майстерні, віддають свої серця прийомним дітям, дітям-сиротам. Це дуже складно. Тому їм потрібен якийсь час і для себе, щоб відновити власний ресурс, поліпшити емоційний стан і бути готовими знову дарувати свою любов дітям".

Такі зустрічі дуже важливі, зазначили тати й мами.

"Фонд Ріната Ахметова робить величезну справу, проводячи такі зустрічі. І він піклується про нас, дорослих, як про дітей, чого часто не вистачає. Для нас такі зустрічі – це можливість подивитися на повсякдення трохи іншими очима, вирватися з буденності і поспілкуватися з іншими батьками, що надзвичайно важливо, – зазначила Олена Жеребченко, мама – вихователь дитячого будинку сімейного типу. – Але, звичайно, найважливіше в таких заходах – це радість наших дітей, а вони в захваті! Добро  це насамперед вчинки. І дуже хочеться, щоб наші діти творили добро усвідомлено".

Фото: Фонд Ріната Ахметова

Добро не вимірюється грошима, часто не вимагає багато часу і сил, головне – почати. Навіть добра усмішка незнайомій людині може творити чудеса. І маленький крок може привести до великих звершень. А допомогти зробити дітям перші кроки на шляху до великих змін і було завданням Майстерні добрих справ, яку провела програма "Сирітству – ні!" Фонду Ріната Ахметова.

Сирітство залишається однією з гострих соціальних проблем України. Для її розв'язання понад 10 років тому з ініціативи Ріната Ахметова було створено програму "Сирітству – ні!". У її межах почав роботу однойменний портал, який сприяє виключно національному усиновленню. Усі ці роки суть програми залишається незмінною – допомогти громадянам України знайти дітей. Для цього на Всеукраїнському порталі національного усиновлення "Сирітству – ні!" розміщено анкети більш ніж п'яти тисяч хлопчиків і дівчаток, а сама програма, що працює в партнерстві з Мінсоцполітики та соціальними службами, стала тим невидимим містком, який допомагає дітям і їхнім майбутнім батькам зустріти одне одного. Завдяки програмі понад дев'ять тисяч дітей знайшли родини.