"Сповільнюється час, втрачається орієнтація". Сущенко розповів про своє ув’язнення
Поки не відчуєш на собі ув'язнення, його неможливо уявити, зазначив у листі з російської колонії український політв'язень Роман Сущенко.
Український політв'язень Роман Сущенко надіслав лист колегам з "Укрінформу", у якому розповів про події після етапування до російської колонії в Кірово-Чепецьку.
Лист датовано 20 листопада. Публікуємо повний його текст.
"Кілька рядків про буденне. За минулий із моменту етапування час довелося пережити культурний шок, пов'язаний перш за все не з умовами та "принадами" переміщення за примусом (вагон "столипін", антисанітарія, таргани розміром із сірникову коробку, всюдисущі гризуни всіх мастей, цвіль, вологість, непроглядна темрява, недоїдання і холод), а зі ставленням до людей, які змінили за рішенням суду свій соціальний статус.
Ставлення – формальне, удавано-співчутливе, а по суті – байдуже. Діалог, якщо він має місце бути, вівся в такій формі, яка б відкидала всяку можливість відповіді. Мета – залякати, принизити особисту гідність, проігнорувати будь-які законні потреби... На щастя, у будь-якої дороги є кінець.
Другий тиждень освоююсь у колонії навпроти села Утробіно. Із віконця "утроби" моєї камери добре видно однотипні сільські будівлі, як і щоденний схід сонця крізь вкриту памороззю "колючку". Хочеться бачити десятки, сотні незнайомих осіб. Як у спеку, відчуваючи спрагу, пити склянку за склянкою прохолодну воду.
Поки не відчуєш на собі ув'язнення, його неможливо уявити. Думаєш, з'явився час читати, міркувати, усе не так страшно. Але це страшно, тривожно страшно. Сповільнюється час, втрачається орієнтація. Це читається в поглядах, рухах і поведінці людей, яких бачив. Не дам згаснути світлу своєму!"
Сущенко також привітав усіх із новорічними та різдвяними святами і надіслав малюнок Руанського собору у Франції.
"Це копія втраченого малюнка "Руанський собор". У ній з'явилися нові кольори – це кіровський рожевий кисіль, неабияк розбавлений пастеллю. Адміністрація дозволила нашому консулу передати мені в камеру набір пастелі (24 палички!)", – зазначив політв'язень.
Кореспондента "Укрінформу" Сущенка затримали 30 вересня 2016 року в Москві. ФСБ назвала його кадровим співробітником української військової розвідки. Проти українця відкрили кримінальну справу за статтею "шпигунство". Судовий процес відбувався у закритому режимі.
Обвинувачення просило засудити журналіста до 14 років колонії. В останньому слові українець сказав, що не визнає себе винуватним, і попросив суд ухвалити виправдувальний вирок.
4 червня 2018 року у Москві Сущенка засудили до 12 років колонії суворого режиму.
8 жовтня стало відомо, що журналіста етапували до виправної колонії №11 у Кіровській області Росії.