"Томос" стало словом 2018 року в Україні
"Томос" стало словом 2018 року за версією словника сучасної української мови і сленгу "Мислово". Про це повідомляють на його сайті.
"Слово є символом утворення в Україні автокефальної помісної церкви і подальшого відходу від ідеологічного впливу Москви", – ідеться в повідомленні.
Укладачі словника зауважили, що грецьке слово "томос" донедавна було відоме лише вузькому колу посвячених у релігійну термінологію людей, але у 2018 році викликало найбільший суспільний інтерес.
"Уперше у вітчизняному публічному просторі воно з'явилося у квітні 2018 року, коли президент [Петро] Порошенко попросив парламент підтримати його звернення до вселенського патріарха щодо надання томосу українській помісній автокефальній церкві. Відтоді інтерес до цього слова з боку українських медіа та суспільства лише зростав, і в грудні українці назвали об'єднання церкви та надання томосу головною політичною подією року, що минув", – ідеться в повідомленні.
На звання слова року претендували також "євробляхи" (автомоблі на іноземній реєстрації), "безкарність", "агресія", "воєнний стан" та "Новачок" (нервово-паралітичний агент, яким, за версією британського слідства, у Солсбері отруїли колишнього російського розвідника Сергія Скрипаля та його доньку Юлію).
Словник "Мислово" було створено 2012 року для фіксації неологізмів, сленгу та інших проявів сучасної української мови. Словом року у 2013 році став "Євромайдан", у 2014-му – "кіборги", 2015-му – "блокада", 2016-му – "корупція", а у 2017-му – "безвіз".
15 грудня 2018 року в Софійському соборі в Києві відбувся об'єднавчий собор, завданням якого було створення помісної української православної церкви. Під час собору предстоятелем Православної церкви України обрали митрополита Епіфанія.
5 січня 2019 року вселенський патріарх Варфоломій підписав томос про автокефалію Православної церкви України, а 6 січня вручив його у Стамбулі Епіфанію.