В "АрселорМіттал" повідомили, що на їхній завод у Кривому Розі знову прийшли співробітники СБУ

Підприємство у Кривому Розі фігурує у справі про екоцид
Фото: ArcelorMittal Kryvyi Rih / Twitter

За інформацією компанії "АрселорМіттал", співробітники СБУ, які прийшли 3 вересня на огляд їхнього металургійного підприємства у Кривому Розі щодо справи про екоцид, станом на 18.30 перевірили лише один об'єкт із 42-х.

3 вересня співробітники Служби безпеки України оглядають об'єкти металургійного заводу "АрселорМіттал" у Кривому Розі в межах розслідування справи про екоцид. Про це поінформували на сайті компанії.

"Сьогодні Служба безпеки України знову прийшла на наше підприємство. Цього разу для огляду об'єктів коксохімічного виробництва. На підприємство допущено 11 представників СБУ у супроводі фахівців Головного управління екологічної інспекції, Держпродспоживслужби у Дніпропетровській області та Дніпропетровського обласного лабораторного центру Міністерства охорони здоров'я України", – ідеться в повідомленні.

У компанії стверджують, що "співробітники СБУ відмовилися допускати до участі в огляді фахівців підприємства, тим самим позбавивши їх можливості належним чином оцінити вимірювання, що проводяться, та дії".

"Наразі представники СБУ спільно з екологами проводять огляд вуглепідготовчого, коксового цехів, а також цехів уловлювання та сіркоочистки коксохімічного виробництва. Огляд проводиться на підставі постанови Бабушкінського районного суду міста Дніпра від 13 серпня 2019 року в рамках розслідування кримінальної справи за ст. 441 КК України (екоцид)", – зазначили в "АрселорМіттал".

На підприємстві наголосили, що за всю історію незалежної України справ про екоцид щодо інших гірничо-металургійних підприємств України не відкривали, хоча на заводі у Кривому Розі технології виробництва аналогічні тим, які використовують інші заводи галузі.

"Незважаючи на незгоду з таким трактуванням законодавства, очевидні ознаки вибірковості щодо нашого підприємства та тиск на його бізнес, "АрселорМіттал Кривий Ріг" створив усі умови, щоб представники СБУ та екологи змогли здійснити огляд виробничої території та отримати проби зі стаціонарних джерел викидів наведених вище цехів коксохімічного виробництва. Перевірці підлягають 42 джерела викидів. На 18.30 завершена перевірка лише одного з них (почалася приблизно о 15.30)", – повідомили в "АрселорМіттал".

13 липня президент України Володимир Зеленський, перебуваючи на своїй батьківщині у Кривому Розі, цікавився в керівництва підприємства, які заходи воно вжило для поліпшення екологічної ситуації в регіоні та зменшення шкоди населенню.

17 липня СБУ повідомила про відкриття кримінального провадження за статтею про екоцид. На заводі заявили, що співпрацюють із державними екологічними органами та зацікавлені у зниженні токсичних викидів.

20 липня приблизно 20 оперативників СБУ, а також спеціаліст-радіолог прийшли на комбінат, щоб досліджувати одну із двох побудованих німецькою компанією SMS Metallurgical Service LLC машин безперервного лиття заготівель. На підприємстві заявили, що співробітники СБУ понад 14 годин проводили слідчі дії та вилучили обладнання вартістю майже $150 млн.

Начальник слідчого відділення управління СБУ у Дніпропетровській області Ігор Єна розповів, що під час налагодження роботи машини безперервного лиття заготівель було допущено істотних порушень вимог радіаційної безпеки, унаслідок чого випромінювання перевищило допустимі норми.

В "АрселорМіттал" заявили, що співробітники СБУ виявили підвищений рівень радіації на комбінаті через некоректне вимірювання.

У Євросоюзі висловили стурбованість діями СБУ, які "шкодять інвестиційній привабливості України".