В Україні достатньо випадків захворювання на коронавірус. Просто люди не знають, що це саме він – епідеміолог Александрін
Щороку 30% населення Землі заражаються різними видами коронавірусу, сказав у коментарі виданню "ГОРДОН" кандидат медичних наук, керівник Національної експертної групи з інфекційного контролю, епідеміолог Андрій Александрін.
В Україні достатньо випадків зараження коронавірусом, однак люди не знають, що інфіковані саме ним, сказав у коментарі виданню "ГОРДОН" кандидат медичних наук, керівник Національної експертної групи з інфекційного контролю, епідеміолог Андрій Александрін.
"Ми працюємо по всій Україні. Наразі в поліклініках великий потік людей із гострими респіраторними захворюваннями. Це сезонні ГРЗ. Говорити про велику кількість випадків пневмонії не доводиться. Стаціонари не забиті. Різного роду заяви з цього приводу не відповідають дійсності. Це просто розпалювання паніки. Чи є в нас коронавірус у принципі? Так, він є. Узагалі щороку 30% населення Землі хворіє на різні види коронавірусу. Перебіг нового коронавірусу часто має легку форму, і люди навіть не звертають на нього уваги, саме тому в нас і статистики немає. Я впевнений, що в Україні достатньо випадків захворювання на коронавірус. Просто люди не звертають уваги і не знають, що це саме він. Наприклад, в Ірані тестують усіх людей, які звернулися до медустанов. І там смертність – 0,06%. А в Китаї – 3,5%, в Італії – приблизно 5%. Водночас в Італії тестують тільки тих пацієнтів, у яких прояви хвороби схожі на коронавірус. І наймолодшому пацієнту з новим коронавірусом в Італії – 53 роки", – зазначив співрозмовник.
Він вважає, що лікувальні установи України не впораються із прийомом хворих у разі масових ускладнень.
"Я не довіряю посадовцям, але довіряю фахівцям. І якщо вони кажуть, що відділення інтенсивної терапії готові, отже, вони готові. У тих багатопрофільних клініках (приватних і державних, із якими ми працюємо) дійсно відпрацьовано сценарії та підготовлено реанімаційні відділення. Але знову ж, якщо почнуться масові ускладнення, такі як вірусна пневмонія, наші лікувальні установи не впораються із прийомом інфекційних хворих. У нас немає такого поняття, як розподіл потоків, немає в наявності дорогої механічної вентиляції і багато іншого. Не дай бог, коронавірус потрапить у лікувальний заклад – саме звідти й почнеться його велике поширення. Тому я бажаю, щоб коронавірус нас не зачепив", – заявив Александрін.
За його словами, є питання і щодо закупівлі тест-систем для визначення коронавірусу, які розповсюджують в Україні.
"Це просто відмивання грошей платників податків. Ми знаємо цей ринок і знаємо, що виробники продають зі своїх заводів експрес-тести щонайбільше за €4. В Україні з логістикою, розмитненням та іншими витратами продавці на ринку пропонують їх за 250–300 грн, а держава – за 360 грн. Я не знаю, де і як їх закуповують. МОЗ зробило се, щоб на ринок ці тести не надійшли за низькою ціною. Висновки тут мають робити правоохоронні органи. Сподіваюся, на певному етапі вони розбиратимуться з цими махінаціями. На сьогодні в нас один підтверджений випадок зараження коронавірусом – у місті Чернівці. І що ми там бачимо? У медиків відсутні засоби індивідуального захисту – їх просто немає. Вони спілкуються із хворим, а потім ідуть додому, у магазини тощо. Немає тестів, немає масок за адекватною ціною. На ринку – спекуляція. І тут Міністерство охорони здоров'я зобов'язує медустанови закуповувати наявні на ринку засоби індивідуального захисту. Це або дурість, або змова посадовців із виробниками", – підкреслив співрозмовник.
Він зазначив, що карантинні заходи, запроваджені Кабміном, не дадуть належного ефекту, оскільки передусім слід концентруватися на профілактиці вірусної інфекції.
"У нас запровадили карантин. Але діти на коронавірус практично не звертають уваги – його перебіг у них має легку форму. Тому карантинні заходи у школах узагалі неефективні. Зрештою, батьки продовжать ходити на роботу чи братимуть дітей із собою. Держава передусім має забезпечити нормальні умови для дітей і дорослих на своїх навчальних і робочих місцях. Потрібно забезпечити провітрювання приміщень, вологість у них хоча б до 45–60%, дезінфекцію рук. Чому в нас у зимовий сезон відбувається підйом ГРВІ? Тому що люди перебувають у закритих опалювальних приміщеннях. За таких умов висушується слизова і опірність організму до вірусів знижується. Якщо слизова добре зволожена, здорова людина може сама впоратися з вірусом. Не купуйте нікому не потрібні ультрафіолетові лампи, які додатково висушують повітря. Якщо у вас є гроші, краще купіть зволожувач повітря. Мити руки краще рідким, а не кусковим милом і витирати одноразовими паперовими рушниками. Антибактеріальне мило, яке в нас активно рекламують, не довело своєї ефективності. Якщо немає можливості вимити руки з милом і витерти одноразовим рушником, треба використовувати антисептик із вмістом спиртової речовини 60–75º. Усе інше неефективне. У нас люди часто використовують кишенькові антисептики. Двох пшиків із них недостатньо, щоб знезаразити руки. Потрібно щонайменше 3 мг антисептику, а це гарна калюжка в долоньці", – резюмував Александрін.
Поширення коронавірусної інфекції COVID-19 почалося у грудні 2019 року в китайському Ухані, де живе 11 млн осіб. Станом на початок доби 12 березня в Китаї зареєстровано 80 793 випадки інфікування, із них 62 793 людини одужали, 3169 померли. За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, станом на 11 березня за межами Китаю зареєстровано 37 371 випадок зараження коронавірусом у 113 країнах. 1130 осіб померли.
В Україні зафіксовано один випадок зараження (чоловік захворів після поїздки в Італію). Станом на 12 березня медики перевіряють чотири підозри на коронавірус.